INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  NEMAN - CFR CLUJ

Notele GSP după Neman Grodno - CFR Cluj: fotbalistul care și-a jucat rolul perfect + Bîrligea MVP

Notele GSP +50   FOTO
Notele GSP

Articol de - Publicat joi, 01 august 2024 23:05 / Actualizat joi, 01 august 2024 23:49

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea al preliminariilor Conference League, după ce s-a impus în fața celor de la Neman Grodno, 5-0, după 0-0 în tur. Elevii lui Dan Petrescu au avut o evoluție sigură și nu au dat în niciun moment impresia că pot rata victoria.

Clujenii își continuă drumul spre grupele Conference League, iar în meciul jucat la Budapesta și-a dominat adversara. Echipa lui Petrescu a avut o prestație excelentă, iar Ciprian Deac a avut o evoluție de excepție, la fel ca Bîrligea, care a reușit o „dublă”.

Notele primite de jucătorii lui CFR Cluj după meciul cu Neman Grodno

Răzvan Sava – 7: A avut parte de un meci liniștit. S-a achitat bine de sarcini și nu a avut emoții la acțiunile adversarilor. A avut două intervenții bune pe final.

Vasile Mogoș – 6: A avut o seară grea cu Alykulov, care a avut câteva acțiuni bune. Nu a fost foarte activ pe faza ofensivă, iar în partea a doua Neman Grodno putea marca după o pasă moale trimisă înapoi, către Sava.

Matija Boben – 7: S-a descurcat bine în duelurile unu contra unu, puternic pe picioare și bun în aer. S-a completat foarte bine cu Matei Ilie și chiar putea să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

Matei Ilie – 7: Foarte singur în intervenții. Deși are doar 21 de ani, fundașul central impresionează prin liniștea cu care joacă. În startul meciului a avut câteva intervenții bune, iar în partea a doua și-a controlat bine adversarii.

Mario Camora – 6: Fără realizări în atac și cu câteva ezitări în apărare, însă adversarii nu au avut puterea să profite.

Karlo Muhar – 7: A deschis scorul în minutul 17 și a marcat și în startul reprizei secunde, dar golul a fost anulat. O prestație solidă la mijlocul terenului. Și-a dominat adversarii.

Andrei Artean – 6: A alergat mult, dar nu și-a făcut simțită prezența în joc. A avut un rol defensiv, de care s-a achitat bine, profitând și de faptul că adversarii nu au fost la același nivel.

Panagiotis Tachtsidis – 6: Nu a jucat la fel de bine ca în Superligă și nu a reușit să iasă în evidență și să se facă remarcat.

Ciprian Deac – 8: A fost printre cei mai buni! La 38 de ani și jumătate, mijlocașul ofensiv al CFR-ului arată că vârsta e doar un număr. Decarul clujenilor a alergat neîncetat și a contribuit decisiv la primele două goluri: centrare excelentă pentru Muhar și o pasă perfectă în adâncime pentru Daniel Bîrligea.

Daniel Bîrligea – 9: A marcat chiar înainte de pauză pentru 2-0, după o primă repriză în care a fost extrem de activ. A făcut presing în mod constant și nu le-a dat pace fundașilor adverși. În partea a doua, după ce a ratat singur cu portarul, a făcut 3-0 cu o execuție de generic: lob de la 25 de metri.

Meriton Korenica – 7: A avut o prima repriză ștearsă, în care nu a ieșit în evidență. Dar și-a salvat meciul cu un gol în minutul 60, marcat spectaculos de la marginea careului.

Neman Grodno - CFR Cluj // FOTO: Ionuț Iordache
+45 FOTO

Au mai jucat:

Beni Nkololo – 7: S-a încălzit mai greu, dar pe final a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor. A marcat pentru 5-0 cu o execuție fină, printre picioarele portarului.

Kader Keita – 5: A prins 30 de minute pe teren, însă fără să aibă un impact real asupra jocului clujenilor.

Adrian Păun – 5: Nu și-a făcut simțită prezența pe faza de atac. S-a zbătut, dar fără rezultat. Pe final, a închiat modest o fază de atac, șutând într-un adversar.

Armend Thaqi - 5: Nu a adus un plus față de Mogoș, cel căruia i-a luat locul.

Peter Michael - A jucat prea puțin pentru a fi notat (A intrat în minutul 87)

Dan Petrescu - 8: A pregătit excelent meciul și nu le-a dat nicio șansă adversarilor. A arătat că știe să gestioneze duelurile cu miză, reușind să-și capaciteze jucătorii pentru acest meci.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”