SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Dinamo are față de sferturile Ligii Campionilor » Victorie entuziasmantă în Polonia, „dulăii” lui Davis rămân pe primul loc în grupă

Miklos Rosta, în acțiune pentru Dinamo / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)

Articol de , - Publicat miercuri, 18 septembrie 2024 20:58 / Actualizat miercuri, 18 septembrie 2024 21:21

Dinamo București a trecut de Wisla Plock cu 28-26 (12-11) în al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin, o partidă pe care a condus-o de la început până la final. Campioana României este neînvinsă până acum în cea mai tare competiție intercluburi din Europa.

Campioana României a pornit în a doua etapă din postura de lider al grupei A, după ce a învins-o pe teren propriu pe Fredericia, acasă, cu 37-28, o diferență care i-a asigurat primul loc. Wisla Plock avea să fie un astfel de adversar, mai ales că evolua și pe teren propriu.

Dinamo a început bine partida grație golurilor lui Blazejewicz, Thrastsrson, Langaro, Kasparek sau Akimenko, dar și evoluției din poartă a lui Cupara. Dinamo a condus cu 5-3 în minutul zece, 10-6 în minutul 20, însă la pauză, scorul a fost 12-11. Campioana României a condus prima repriză de la un capăt la altul, determinându-l pe antrenorul celor de la Wisla să-l scoată din poartă pe Mirko Alilovic, una dintre vedetele formației poloneze.

Dinamo a prins viteză pe final

A doua repriză a început sub semnul echilibrului, handbaliștii antrenați de David Davis au marcat trei goluri, În timp ce cei ai lui Xavier Xabate doar două, scorul devenind 15-13 pentru oaspeți. Atacul lui Dinamo a prins apoi din nou viteză și s-a dus la patru goluri distanță, 20-16. Și apărea a funcționat bine, reușind să-i încurce pe cei de la Wisla.

Felul în care au jucat ”dulăii” a adus liniștea în sală, galeria polonezilor fiind redusă la tăcere. Cu zece minute înainte de final, scorul era 21-18 în favoarea celor de la Dinamo.

Polonezii au avut o tresărire de orgoliu și s-a apropiat periculos de Dinamo. Mitija Janc a marcat de două ori, ducând scorul al 20-22. Ali Zein a reușit un gol magnific din aerieană, iar Cupara a apărat o lovitură de la 7 metri care putea da aripi. Campioana României avea trei goluri avantaj, 23-20, cu cinci minute înainte de final. Scorul finala a fost stabilit de Alex Pascual , cel care a marcat al 28-lea gol pentru formațai din Ștefan cel Mare, partida teminându-se cu 28-26.

Următorul meci pentru Dinamo este pe teren propriu, meci care va avea loc pe 26 septembrie împotriva celor de la HC Eurofarm Pelister (Macedonia de Nord), o echipă de partea a doua a clasamentului.

• A început meciul!

Dinamo a început perfect sub comanda noului antrenor David Davis. „Dulăii” au câștigat Supercupa României, au victorii pe linie în campionat și au început cu un triumf categoric în Liga Campionilor, 37-28 în fața celor de la Fredericia.

Wisla Plock, a doua forță a handbalului polonez, a avut un start mai complicat. A pierdut în deplasarea cu Sporting Lisabona, scor 29-34.

Cele două au fost adversare în grupele Ligii și în urmă cu două sezoane. Dinamo câștiga ambele dispute, 28-26 în Polonia și 32-27 la București.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”