INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Tottenham - Brentford 3-1 » Londonezii au întors scorul după ce au fost conduși încă din primul minut

Articol de - Publicat sambata, 21 septembrie 2024, 11:36 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2024 19:48

Cu Radu Drăgușin doar pe banca de rezerve, Tottenham a învins-o pe Brentford cu 3-1, într-o partida din etapa a 5-a din Premier League, iar astfel a urcat pe poziția a 10-a în campionatul Angliei.

La fel ca și în deplasarea de la Manchester din weekend-ul trecut, contra lui City, Brentford a deschis scorul după doar 23 de secunde și la Londra, împotriva celor de la Tottenham. De această dată, cel care a înscris a fost Bryan Mbeumo.

Replica elevilor lui Ange Postecoglou a venit în minutul 8, când Dominic Solanke a înscris primul său gol pentru Tottenham, iar astfel a restabilit egalitatea.

După ce a reușit egalarea, Tottenham a continuat să pună presiune la poarta lui Flekken, ratând niște șanse importante prin Son și Maddison.

Insistențele gazdelor au dat până la urmă rezultate. În minutul 28, Brennan Johnson a adus-o pe Spurs în avantaj după un șut la colțul lung din interiorul careului.

Brentford putea să restabilească egalitatea în minutul 40, după o greșeală comisă de Vicario, însă șutul lui Mbuemo a fost respins de portarul lui Tottenham.

Astfel, Tottenham a intrat la cabine cu un avantaj minim.

+4 FOTO

Elevii lui Postecoglou au început în forță repriza secundă, având șansa de a majora avantajul, însă șutul lui Kulusevski a fost parat de Flekken.

În minutul 62, trupa lui Thomas Frank putea restabili egalitatea, dar execuția lui Mbuemo a fost parată din nou de către goalkeeper-ul lui Tottenham.

Scorul final al partidei a fost stabilit de James Maddison, în minutul 85, după o finalizare care nu i-a lăsat nicio șansă lui Flekken. Această reușită a fost prima a englezului din acest sezon.

În următoarea etapă, echipa lui Radu Drăgușin o va întâlni pe Manchester United, pe Old Trafford, în timp ce Brentford va juca pe teren propriu, împotriva lui West Ham United.

Meciurile etapei #5 din Premier League

FINAL » Tottenham - Brentford 3-1

Tottenham - Brentford » Echipele de start:

Tottenham (4-3-3): Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bentancur, Maddison, Kulusevski - Johnson, Solanke, Son
Rezerve: Forster - Bergvall, Bissouma, Drăgușin, Gray, Moore, Sarr, Spence, Werner
Antrenor: Ange Postecoglou

Brentford (5-3-2): Flekken - Ajer, Collins, Pinnock, Van den Berg, Lewis-Potter - Janelt, Damsgaard, Carvalho - Yarmolyuk, Mbeumo
Rezerve: Valdimarsson - Ji-Soo, Konak, Mee, Meghoma, Rasmussen, Schade, Trevitt, Yogane
Antrenor: Thomas Frank

Stadion: Tottenham Hotspur Stadium (Londra)
Arbitru: John Brooks

Clasament Premier League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Don Juan să nu-mi dea mie lecții!” » Dorinel Munteanu nu se dezice și le dă o replică tăioasă analiștilor care l-au criticat pentru incidentul cu Maftei: „Doar atât îi spun lui Vochin!”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”