SPORTURI  »  CICLISM  »  CAMPIONATELE MONDIALE

Remco Evenepoel, dublu campion olimpic, și-a apărat titlul mondial la contratimp și vrea să repete isprava de la Paris

Remco Evenepoel în acțiune cu bicicleta sa aurie FOTO UCI

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2024 20:13 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 22:45

Belgianul Remco Evenepoel (24 de ani) şi-a păstrat titlul de campion mondial, cucerit în 2023, în proba de contratimp la Zurich și tintește și aurul la cursa pe șosea. El a reușit această dublă la Paris, acolo unde nu a participat Tadej Pogacar, favoritul cursei de pe 29 septembrie.

Remco Evenepoel a devenit primul ciclist care câştigă în acelaşi an titlul olimpic şi cel mondial la contratimp, el reușind să se impună, duminică, la CM de Zurich pe un traseu de 46,1 km pe care i-a parcurs în 53:01. „Este o nebunie, mi-am regăsit forma exact la timp. Însă a fost probabil cel mai complicat contratimp din cariera mea", a spus flamandul.

Remco Evenepoel la finalul cursei FOTO UCI

Multe probleme pentru Evenpoel

El a explicat și de ce: „Mi-a căzut lanțul cu un minut înainte de start. Apoi am plecat în cursă fără niciun contor de putere, așa că a fost un contratimp pur pe senzațiile mele. Am forțat destul de mult la a doua așa zisă cățărare și am dat totul pe coborâre. Fără a avea contorul de putere, a fost o nebunie să păstrez ritmul în ultimii cinci kilometri. A fost dificil pentru că a trebuit să forțez, dar nu puteam depăși limita pentru că nu știam exact ce fac”.

Pe podium au mai urcat italienii Filippo Ganna, la șase secunde de câștigător, şi Edoardo Affini, la 54 de secunde de belgian. Primoz Roglic, campionul din La Vuelta, a terminat pe 12, la 2:06 minute.

Remco Evenepoel și italienii Filippo Ganna și Edoardo Affini FOTO UCI

Evenepoel are acum o țintă îndrăzneață, să câștige și cursa pe șosea, așa cum a făcut-o la Jocurile Olimpice de la Paris. Dar cel mai mare adversar al său va fi slovenul Tadej Pogacar, învingător în Il Giro și Tour de France, dar care a sărit peste concursul olimpic. „Tadej Pogacar este favorit, dar am venit aici pentru titlu și voi încerca să-l obțin”, a spus belgianul. Cursa va avea loc pe 29 septembrie pe o distanță de 273,9 km, între Wintherthur și Zurich.

Remco Evenepoel, aur în fața Turneului Eiffel în competiția pe șosea de la Jocurile Olimpice, într-o poză emblematică / FOTO: Imago

Și în cursa feminină de contratimp de la Campionatele Mondiale s-a impus câștigătoarea aurului olimpic, australianca Grace Brown.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
MM Stoica, apel în direct: „Aseară am aflat. Îl rog din suflet să facă publice discuțiile”
Andrei Rațiu, decisiv pentru Rayo Vallecano cu Atletico Madrid. Românul a fost „integralist”
Stranieri
Debut în Ligue 1 pentru internaționalul român! » La 20 de ani, a intrat direct titular
Stranieri

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”