INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Articol de - Publicat luni, 07 octombrie 2024, 09:39 / Actualizat luni, 07 octombrie 2024 10:06

Meciul dintre Chelsea și Nottingham Forest din etapa #7 din Premier League, încheiat cu scorul de 1-1, a avut parte de momente tensionate pe final. Jucătorii celor două echipe au intrat în conflict, iar Nicolas Jackson, atacantul lui Chelsea, a fost surprins lovindu-și cu palma un adversar.

Conflictul a izbucnit în minutul 88 când Neco Williams l-a împins pe Marc Cucurella în antrenorul lui Chelsea, Enzo Maresca, în spațiul tehnic.

Ianis Hagi, descris într-un singur cuvânt de scoțieni după ce a fost înger și demon pentru Rangers
SCOȚIA

Scandal de amploare în timpul meciului din Premier League » Starul Chelsea, surprins când își lovește cu palma peste față un adversar

După ce Cucurella a fost împins în Enzo Maresca, jucătorii, rezervele și stafful lui Chelsea s-au îndreptat către Neco Williams, căruia i-au sărit în ajutor coechipierii.

Nicolas Jackson, jucător înlocuit cu Christopher Nkunku în minutul 81, a sărit de pe banca de rezerve și a fost surprins lovind cu palma peste față un adversar.

+10 FOTO

Atacantul lui Chelsea a evitat un cartonaș din partea arbitrului Chris Kavanagh, singurii avertizați fiind protagoniștii conflictului, Neco Williams și Marc Cucurella, împreună cu fundașul londonezilor, Levi Colwill. Arbitrul VAR, Jarred Gillett, l-a văzut pe Jackson lovindu-l pe brazilianul Morato, dar nu i-a comunicat centralului acest lucru, însă Federația Engleză cu siguranță va lua măsuri, susține The Sun.

Chris Wood a deschis scorul pentru Nottingham în minutul 49, iar Noni Madueke a restabilit egalitatea în minutul 57.

Enzo Maresca: „Îmi place când jucătorii se luptă!”

„Îmi place când jucătorii se luptă! Îmi place că devin o echipă, nu văd o problemă în ce s-a întâmplat. Îmi place spiritul echipei. Eram în spațiul tehnic, exact unde îmi este locul. Echipa luptă împreună! Sunt foarte mulțumit de atitudinea jucătorilor mei, de spiritul echipei!”, a declarat Enzo Maresca la conferința de presă de după remiza cu Nottingham Forest.

Marc Cucurella și Wesley Fofana vor rata următorul meci, deplasarea de pe Anfield cu Liverpool, de pe 20 octombrie. Cei doi fundași au primit al cincilea cartonaș galben al acestui sezon în meciul cu Nottingham și vor fi suspendați în următoarea etapă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rapid, anunț pentru GSP: „Îl sprijinim pe Marius Șumudică, este și va rămâne antrenorul echipei”
Zeljko Kopic despre transferurile lui Dinamo și play-off: „Da, vreau, vedem, aștept. Avem o prioritate”. A oferit vești importante „câinilor”
Gigi Becali l-a desființat pe jucătorul FCSB-ului: „E dolofănel! L-am luat de șunci pe sub tricou, voi nu-l vedeți?”

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”