INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

„Fundașul nostru a jucat un rol-cheie” » Tottenham a lăudat performanțele lui Radu Drăgușin din „dubla” naționalei României din Liga Națiunilor

Radu Drăgușin în meciul cu Lituania / Foto: Cristi Preda GSP +36   FOTO
Radu Drăgușin în meciul cu Lituania / Foto: Cristi Preda GSP

Articol de - Publicat miercuri, 16 octombrie 2024 17:57 / Actualizat miercuri, 16 octombrie 2024 19:55

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost titular în „dubla” naționalei României din Liga Națiunilor, victoriile cu Cipru, scor 3-0, și cu Lituania, scor 2-1. Tottenham a lăudat prestațiile fundașului central pe site-ul oficial al clubului.

Drăgușin a fost integralist în meciul cu Lituania, unde a participat decisiv la faza golului de 2-1, iar în meciul cu Cipru a jucat 82 de minute, reușind să marcheze golul de 3-0 în minutul 36.

Curtea de Apel a luat decizia definitivă! Mircea Rednic a câștigat procesul, Dinamo e bună de plată!
DINAMO

„Radu Drăgușin, proaspăt marcator al primului său gol pentru echipa națională a jucat a 24-a partidă pentru România. Echipa sa a revenit după ce a fost condusă și a obținut o victorie cu 2-1 în Lituania.

În urma unui penalty transformat de Armandas Kucys în minutul 7, Răzvan Marin a egalat tot dintr-un penalty 11 minute mai târziu, înainte ca fundașul nostru să joace un rol-cheie în ceea ce s-a dovedit a fi golul decisiv în minutul 65, ieșind din apărare pentru a lansa un contraatac și pasându-i lui Dennis Man, care l-a servit pe Denis Draguș pentru a asigura cele trei puncte.

A patra victorie în Liga C o apropie pe România de revenirea în Liga B, după ceea ce a însemnat o lună impresionantă la echipa națională pentru jucătorul de 22 de ani”, au notat cei de la Tottenham, pe site-ul oficial al clubului.

Reacția jurnaliștilor englezi, după ce Radu Drăgușin a marcat primul gol pentru România: „Este exact lucrul de care avea nevoie fundașul”

„Putem spune că este exact lucrul de care avea nevoie fundașul de 22 de ani, după coșmarul trăit împotriva lui Qarabag în Europa League. Este minunat să îl vedem așa și, fără niciun dubiu, va fi din nou nevoie de el în anumite momente în acest sezon. Poate chiar la meciul împotriva lui West Ham, având în vedere că Romero va juca miercuri cu naționala Argentinei”, au scris cei de la hotspurhq.com, după meciul cu Cipru.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
OUT din derby! Absență de ultimă oră pentru FCSB împotriva lui Dinamo: „Nu are ritm, nu riscăm”

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac