INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Revenire de senzație în Premier League » Leicester a întors scorul de la 2-0 și s-a impus în minutul 90+8

Jamie Vardy după golul marcat împotriva lui Southampton / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 19 octombrie 2024 19:00 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2024 19:54

Leicester City a reușit o revenire de senzație în etapa #8 din Premier League, pe St. Mary's Stadium, contra lui Southampton. „Sfinții” conduceau cu scorul de 2-0 în minutul 64, dar „vulpile” au reușit să întoarcă scorul și să se impună cu scorul de 3-2, grație unui gol marcat în minutul 90+8.

Leicester a reușit a doua victorie consecutivă și a urcat pe locul 13, cu 9 puncte, în timp ce Southampton rămâne pe ultimul loc în clasament, cu un singur punct obținut.

Patronul din Superliga confirmă despărțirea de antrenor: „Când am văzut asta, era să scap telefonul din mână!” + Culisele iminentului „divorț”
ANTRENOR

Cameron Archer a deschis scorul pentru Southampton în minutul 8 cu un șut în colțul dreapta al porții. 20 de minute mai târziu, Joe Aribo a dublat avantajul gazdelor după ce a marcat cu poarta goală, după o pasă ideală trimisă de Kyle Walker-Peters.

Facundo Buonanotte a redus din diferență pentru oaspeți în minutul 65, după o pasă ideală trimisă de Issahaku Fatawu. Același Fatawu a avut o ocazie monumentală în minutul 72, dar șutul său a lovit bara tranzversală.

Tot în minutul 72, veteranul Jamie Vardy a fost faultat în careu, iar după consultarea VAR, Anthony Taylor a dictat penalty pentru Leicester și l-a eliminat pe Ryan Fraser de la gazde, pentru comportament nesportiv.

Oaspeții au continuat să atace și au reușit să dea lovitura de grație în minutul 8 al prelungirilor, când Jordan Ayew a marcat după o centrare a fostului mijlocaș al lui Tottenham, Harry Winks.

Leicester se distanțează astfel la 6 puncte de zona retrogradării, în timp ce Southampton rămâne „lanterna roșie” din Premier League.

Wolverhampton are de asemenea un singur punct obținut până acum și urmează să joace mâine de la ora 16:00, acasă, contra lui Manchester City.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
În direct la TV, Gigi Becali l-a întrerupt pe George Simion, partenerul lui din AUR: „Chiar vreau să anunț chestia asta!”
Gyor a suferit a doua cea mai drastică înfrângere din istorie în Liga Campionilor la handbal feminin