INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE UNITED - ARSENAL

Newcastle se amuză pe seama lui Mikel Arteta: „Balonul trebuie să fi fost de vină”

Mikel Arteta, ținta suporterilor lui Newcastle United/ foto Imago Images
Mikel Arteta, ținta suporterilor lui Newcastle United/ foto Imago Images

Articol de - Publicat joi, 06 februarie 2025 10:13 / Actualizat joi, 06 februarie 2025 10:13

Newcastle United a eliminat-o pe Arsenal în semifinalele Cupei Ligii Angliei. A câștigat și returul cu același scor ca prima manșă: 2-0.

Murphy (19) și Gordon (52) au stabilit scorul final al returului dintre Newcastle United și Arsenal, iar fanii amfitrionilor n-au ezitat să-i ia peste picior pe tunari. Mai precis, pe managerul acestora, Mikel Arteta.

Ei s-au legat de o afirmație făcută de Arteta după prima manșă, câștigată de Newcastle tot cu 2-0. Atunci, acesta dăduse vina pe balonul cu care se joacă în Cupa Ligii Angliei pentru numeroasele ratări ale jucătorilor săi.

Mikel Arteta după meciul-tur: „Balonul este pur și simplu diferit. Zboară diferit”

„Cred că am expediat multe mingi peste bara transversală. Această minge este înșelătoare, zboară mult. Balonul este pur și simplu diferit, este foarte diferit de mingea din Premier League și trebuie să te adaptezi la asta pentru că zboară diferit. Când o atingi, contactul este și el foarte diferit, așa că trebuie să te adaptezi la asta”, spusese atunci Arteta.

Arsenal nu s-a adaptat, așa că fanii adversarei au început să scandeze în cursul reprizei secunde: „Trebuie să fie mingea, trebuie să fie mingea, Mikel Arteta, trebuie să fie mingea!”.

Etapa ,

Newcastle United, pe X: „Vinovatul...”

Nici jurnaliștii de la sectorul media al lui Newcastle United n-au rezistat tentației de a se amuza pe seama lui Arteta și pe contul de X al clubului au postat o fotografie cu balonul folosit în competiție, iar alături au scris: „Vinovatul...”.

Newcastle se amuză pe seama lui Mikel Arteta: „Balonul trebuie să fi fost de vină”
Balonul cu care se joacă în Cupa Ligii Angliei, postarea lui Newcastle United pe X

În finala de luna viitoare, Newcastle United o va întâlni pe învingătoarea duelului dintre Liverpool și Tottenham. În tur, cu Radu Drăgușin făcând o partidă foarte bună, Spurs au câștigat cu 1-0. În returul programat diseară, Drăgușin va lipsi, accidentat. El urmează să fie operat la ligamentele încrucișate ale genunchiului drept și va sta minimum 6 luni.

Clasamentul la zi în Premier League

 EchipaMVEÎGolaverajFormaPct

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

„Ce am văzut în apă în dreptul Muntelui Athos... nu există!” » Un român înotător de cursă lungă, povești incredibile: „Simțeam că ceva nu e în regulă, dar când am ridicat capul am amuțit”

Caz șocant în voleiul feminin din România! Antrenorul secund al vicecampioanei, dat afară pentru că le trimitea materiale pornografice junioarelor din cadrul clubului


Comentarii (1)
Contrahateri2025  •  06 Februarie 2025, 12:18

Acest manager incompetent nu a adus un "varf" de mare valoare nici in ceasul al 12-lea, in conditiile in care cei folositi pe acest post sunt mijlocasi sau "aripi", iar Saka si G. Jesus sunt accidentati! A crezut ca n-ar fi nevoie de un astfel de atacant dupa corectia administrata "cetatenilor", dar a vazut din nou cum stau in realitate lucrurile; daca trofeele interne ii sunt inaccesibile fara un astfel de fotbalist, cum ar putea sa se impuna in Ch. League, competitie in care "tunarii" figureaza pe locul 3 in topul favoritilor?! Ar cam fi timpul sa fie destituit, dupa atatea insuccese!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează