INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Lovitură grea pentru Arsenal » Martin Odegaard s-a accidentat și va rata meciurile cu Tottenham și Manchester City! Nici Rice nu joacă în derby

Articol de - Publicat miercuri, 11 septembrie 2024 15:02 / Actualizat miercuri, 11 septembrie 2024 15:18

Căpitanul lui Arsenal, Martin Odegaard (25 de ani), s-a accidentat luni seară în meciul câștigat de Norvegia în fața Austriei, scor 2-1, și va lipsi cel puțin trei săptămâni de pe teren.

Odegaard s-a accidentat la gleznă și a părăsit terenul în lacrimi, după intrarea dură a lui Christoph Baumgartner asupra sa.

Martin Odegaard va rata derby-urile lui Arsenal cu Tottenham și Manchester City

Martin Odegaard va lipsi cel puțin trei săptămâni de pe teren, susține The Sun.

Vestea a fost confirmată de către norvegieni: „Astfel de accidentări la gleznă necesită cel puțin trei săptămâni de recuperare, dar perioada poate fi mai mare”.

Pentru Arsenal urmează o perioadă de foc. „Tunarii” vor juca în deplasare în derby-ul londonez cu Tottenham, duminică de la ora 16:00.

Elevii lui Mikel Arteta se vor deplasa apoi la Bergamo pentru meciul cu Atalanta din prima etapă a Ligii Campionilor. Meciul se va juca joi de la ora 22:00. Duminica următoare urmează o nouă deplasare grea pentru Arsenal, „tunarii” vor juca pe Etihad Stadium împotriva campioanei en titre, Manchester City.

Arsenal, fără Martin Odegaard și Declan Rice la derby-ul cu Tottenham

Mikel Arteta nu se va putea baza pe Martin Odegaard și Declan Rice la derby-ul de duminică cu Tottehnam. Cei mai importanți fotbbaliști de la mijlocul terenului vor absenta din cauza unei accidentării, respectiv a unei suspendări.

Declan Rice a fost eliminat în etapa precedentă, când Arsenal a remizat acasă cu Brighton, scor 1-1. Internaționalul englez a primit un cartonaș galben în minutul 42 din cauza unui fault la mijlocul terenului, iar în debutul reprizei secunde, mai exact în minutul 49, Rice a văzut al doilea „galben” după ce nu i-a permis unui adversar să execute o lovitură liberă.

Arsenal conducea atunci cu 1-0 după golul marcat de Kai Havertz în minutul 38, dar Joao Pedro a restabilit egalitatea și scorul final în minutul 58.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus