FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR II CLUJ - POLI TIMIŞOARA 0-1

Cît chin!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 octombrie 2008 00:00

Poli s-a calificat în "optimi" cu un gol marcat în minutul 92, dar nu a fost cu nimic mai presus decît echipa de liga a III-a

Elevii lui Ciorceri au început temători meciul de aseară. Deşi nu le-a lipsit determinarea, faptul că aveau în faţă liderul moral al Ligii I, le-a înmuiat iniţial genunchii. Avizaţi de tracul puştilor feroviari, timişorenii şi-au permis chiar să trateze cu lejeritate multe faze, care, în alte condiţii, l-ar fi încărunţit pe antrenorul ceh.

Fără să apese prea tare acceleraţia, bănăţenii au mizat, în prima jumătate de oră, pe o ploaie de centrări în careul lui Curileac, dar Magera (6), Goga (12), Parks (13) şi Cisovsky (15, 28) au ratat cu seninătate. Clujenii au contrat sporadic şi doar ca rod al superficialităţii apărării lui Poli, însă gîndul că ar putea înscrie i-a speriat, pe rînd, pe Bujor (6), Moca (17) şi Boroştean (26).

A doua repriză a părut total schimbată, pe teren părînd că se înfruntă două echipe egale valoric. În timp ce oaspeţii au rămas la fel de apatici, amfitrionii au ieşit injectaţi cu moral de la cabine. Uhrin, îngrijorat, a forţat atacul cu Stancu şi cu Rusici. Degeaba! Clujenii au fost mai periculoşi. Ambruş (53), Ronea (57, 70) şi Boroştean (75) l-au pus la cazne pe goalkeeperul de "naţională" Pantilimon. Stancu (64, 78), Rusici (72) şi Goga (90) s-au jucat din nou cu ocaziile, iar meciul părea că ajunge în prelungiri. A marcat însă Rusici, în minutul 92, pentru 0-1 şi o calificare nedreaptă.

Suporteri de lux
Tinerii jucători ai lui George Ciorceri au avut parte de o galerie inedită: jucătorii de la prima echipă a CFR-ului. După calificarea obţinută cu greu în faţa rivalei Universitatea, 14-13, după penalty-uri, Trică, Tony şi compania au luat loc la tribuna a II-a a arenei din Gruia, de unde şi-au încurajat colegii pe toată durata partidei. (Claudiu Georgiu)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Gheorghe Hagi a vândut iar! „Regele Exporturilor” este noul investitor de la Farul și oferă o sumă importantă: „Nu-mi place fotbalul, dar cred în Hagi!” + Cum arată acum acționariatul
Becali, nevoit să plătească o sumă uriașă: „Trebuie să scot banii ăștia”
Europa League

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”