FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC VOLUNTARI - DINAMO

FC Voluntari - Dinamo 0-1 » „Câinii” tremură, dar golul lui Cătălin Cîrjan îi trimite în grupele Cupei României!

Cătălin Cîrjan a înscris în FC Voluntari - Dinamo // sursă foto: Facebook @ Dinamo

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2024 20:52 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 20:52

Dinamo s-a impus la Voluntari, 1-0, și s-a calificat astfel în grupele Cupei României Betano. Cătălin Cîrjan, în minutul 24, a înscris unicul gol al partidei.

Pe val după rezultatele excelente din Superligă - 3 victorii și 3 egaluri în ultimele 6 etape - Dinamo a avut o misiune deloc ușoară la Voluntari, contra echipei locale, antrenată acum chiar de o legendă a alb-roșiilor, Claudiu Niculescu.

Cu „11-le” standard trimis pe teren de Zeljko Kopic, minus suspendații Sivis și Homawoo și cu Hakim Abdallah doar 13 minute pe teren, înainte să se accidenteze serios la umăr, Dinamo a înscris destul de rapid, în minutul 24.

Golul lui Cătălin Cîrjan o trimite pe Dinamo în grupele Cupei României

Cristi Costin l-a căutat la marginea careului advers pe Cătălin Cîrjan, Armaș a ieșit fără succes în întâmpinarea balonului, iar decarul dinamovist a rămas 1 la 1 cu portarul gazdelor, Alexandru Maxim, pe care nu l-a iertat.

Elevii lui Claudiu Niculescu nu au acuzat lovitura. Ei au fost adversari demni pentru Dinamo, cu Alexandru Gîț principalul pericol la poarta lui Golubovic.

Intervențiile portarului sloven și inexactitățile din atacurile dinamoviștilor au făcut ca tabela să nu mai fie modificată până la final. Oaspeții au avut o șansă uriașă de gol în minutul 76, dar Selmani s-a complicat în fața portarului advers, apoi Mărginean a finalizat slab dintr-o poziție promițătoare.

Scor final 0-1, iar Dinamo avansează în grupele Cupei României Betano. Obiectiv îndeplinit pentru „câinii” lui Zeljko Kopic, care privesc acum către meciul de campionat cu liderul U Cluj, programat luni, pe 2 septembrie.

FINAL » FC Voluntari - Dinamo 0-1

• A marcat: Cîrjan '24
  • Final de meci, victorie Dinamo, 1-0, și calificare în grupele Cupei României Betano.
  • 4 minute de prelungire arătate de la margine.
  • min. 88: încercări timide ale gazdelor, care simt că timpul se scurge în favoarea adversarilor.
  • min. 76: Selmani s-a complicat în fața lui Alexandru Maxim, a întors la marginea careului, Mărginean a finalizat însă dezamăgitor, peste poartă.
  • min. 74: ocazie pentru Voluntari! Carnat își cadrează execuția cu capul, dar Golubovic respinge în corner.
  • min. 69: Mărginean se entuziasmează de șansa avută și șutează de la marginea careului advers. Mingea se duce mult peste poartă.
  • min. 66: reluare pretențioasă a lui Alexandru Gîț, care nu prinde poarta.
  • min. 64: „galben” pentru Selmani pentru un fault tactic, în jumătatea adversă.
  • min. 52: ocazie a dinamoviștilor! Milanov șutează în forță, dar Maxim stă bine la prima bară și respinge în corner.
  • min. 50: ritm mai bun decât în prima parte, gazdele fiind forțate să iasă la joc, dinamoviștii zâmbind la ideea contraatacurilor.
  • Ora 20:02 - A început repriza secundă.
  • min. 45: Ahmed Bani își încearcă norocul de la mare distanță, dar trimite mult peste poartă.
  • min. 39: Dinamo dă replica prin Eddy Gnahore, al cărui șut este respins. Lovitură de la colț pentru Dinamo.
  • min. 37: șansă pentru gazde, șutul lui Crișan este deviat în corner.
  • min. 24: GOOOL DINAMO! Cătălin Cîrjan deschide scorul la Voluntari. Decarul dinamovist a preluat pasa trimisă în centru de Cristi Costin, profitând de ieșirea neinspirată a lui Igor Armaș, a prelungit mingea și a finalizat cu sânge rece.
  • min. 21: gazdele stau sus în aceste minute și tocmai au avut o șansă de gol, dar mingea s-a dus peste poartă.
  • min. 17: partida a fost reluată. Abdallah nu a putut continua, Caragea a fost trimis pe teren în locul lui.
  • min. 13: meciul este întrerupt, Abdallah acuză dureri la umărul drept după o căzătură violentă.
  • min. 5: start liniștit, „câinii” construiesc minuțios, gazdele se apără atent.
  • Ora 18:59 - Start la Voluntari!

FC Voluntari - Dinamo, echipe de start:

FC VOLUNTARI (3-4-3): Al. Maxim - R. Crișan, Armaș, I. Andreș - Gîț, D. Toma, Panos, Șuteu - Schieb, Fantis, Carnat
Rezerve: I. Chirilă - Fl. Mitrea, C. Alberto, Cocian, D. Andrei, C. Alexe, Bujor, R. Voican, Nemec
Antrenor: Claudiu Niculescu

DINAMO (4-3-3): Golubovic - Cr. Costin, Boateng, Patriche (cpt.), Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Bani, Selmani, Abdallah
Rezerve: Al. Roșca - Licsandru, Soro, Bordușanu, Caragea, Al. Irimia, Amzăr, Florescu, Mărginean
Antrenor: Zeljko Kopic

⚽ Arbitru: Vlad Baban (Iași) / A1: Adrian Vornicu (Iași) / A2: Cristian Marius Marchidanu (Brăila) / R1: Sergiu Anton (Bucuești) / Observator arbitri: Radu Petre (București) / Delegat joc: Aurel Ionescu (București)
👉🏻 Partida nu beneficiază de sistem VAR
🥅 Stadion: „Anghel Iordănescu”, Voluntari

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League