FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC BOTOȘANI 1-2

video Chindia este învinsă la limită de FC Botoșani » Moldovenii ajung la egalitate de puncte cu Rapid

Chindia a fost învinsă de FC Botoșani, scor 1-2, în etapa #5 din play-out-ul Ligii 1. Moldovenii ajung astfel la egalitate de puncte cu Rapid, 32.

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 aprilie 2022 19:15 / Actualizat vineri, 15 aprilie 2022 21:45

Programul etapei #5 din play-out-ul Ligii 1

Chindia - FC Botoșani 1-2

Meciul a început foarte bine pentru Chindia Târgoviște. Gazdele au început în forță, iar Andrei Șerban a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 5, șutul său fiind blocat de Pap.

Forcingul Chindiei a dat roade chiar înainte de pauză. Florea a trimis o centrare foarte bună de care a profitat Nasser Chamed. Francezul a înscris cu o frumoasă lovitură de cap și a modificat tabela în minutul 41.

Replica moldovenilor a venit foarte repede, chiar la două minute distanță. Mihai Roman II a urmărit excelent o minge trimisă de Dican în careu și a finalizat fără emoții.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, cu oaspeții atacând mai mult. Pe fondul acestei schimbări de atitudine, Enriko Papa, căpitanul lui FC Botoșani, i-a adus pe moldoveni în avantaj, după o lovitură senzațională de cap. Moldovan, portarul Chindiei, nu a avut reacție, iar tabela indica scorul de 1-2 din minutul 66.

Oaspeții au avut șansa de a majora diferența, dar Moldovan a intervenit salvator in minutul 77, atunci când o centrare înșelătoare putea să ducă scorul la 1-3.

Cum stau Chindia și Botoșani în Liga 1

Cu această victorie, FC Botoșani urcă pe locul 2, la egalitate de puncte cu Rapid, 32. Chindia rămâne pe locul 7, cu 22 de puncte.

FINAL. Chindia - FC Botoșani 1-2

Chindia - Botoșani, echipe de start:

CHINDIA: Moldovan – Butean, Iacob, Pițian, C. Dinu – Şerban, M. Dulca, Passaglia, Popadiuc – Chamed – D. Florea
REZERVE: Pop - Celea, Chunchukov, Căpuşă, Sila, M. Şerban, Kocic, Corb, Jipa
ANTRENOR: Emil Săndoi

FC BOTOȘANI: Pap – Braun, Florescu, Șeroni, Țigănașu – Papa, V. Dican, Haruţ – Santos, M. Roman II, Mailat
REZERVE: Contra - Patache, Dragu, Croitoru, Tîrcoveanu, Petkovski, Grubac, J. Silva, M. Roman I
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău)

Citește alte știri din Liga 1:

CFR Cluj i-a stabilit prețul lui Petrila! » 4 cluburi interesate și-au anunțat prezența cu FCSB
CFR CLUJ - FCSB
Laurențiu Reghecampf pune presiune, înaintea meciului cu Farul: „Putem rescrie finalul acestui sezon”
CSU CRAIOVA

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring