FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA

FOTO Lovitură pentru Craiova! Mitriță s-a accidentat în primul amical al verii » Cum s-au descurcat oltenii

Andrei Ivan, foto: Facebook Universitatea Craiova +8   FOTO
Andrei Ivan, foto: Facebook Universitatea Craiova

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 21:23 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 21:47

Universitatea Craiova a pierdut primul amical al verii din Austria. Trupa lui Costel Gâlcă (52 de ani) a cedat în fața ciprioților de la Pafos, scor 1-2. Dincolo de rezultat, oltenii au primit și o veste proastă. Alexandru Mitriță (29 de ani) s-a accidentat în prima repriză și a fost înlocuit.

Craiova a deschis scorul rapid, în minutul 6, prin Elvir Koljic (28 de ani). El a îndeplinit o formalitate după o pasă din partea lui Alexandru Crețu (32 de ani), după o acțiune-școală. Oltenii nu s-au bucurat prea mult de avantaj și au fost egalați la câteva minute distanță. Pentru Pafos evoluează și românul Vlad Dragomir (25 de ani), fostul jucător al lui Arsenal U23.

Alexandru Mitriță s-a accidentat în primul amical al verii pentru Craiova

Universitatea Craiova - Pafos, foto: Facebook
+4 FOTO

Ciprioții au egalat în minutul 11, cu un șut puternic de la marginea careului. Imediat după golul înscris de Pafos, Alexandru Mitriță, cel mai bun jucător al oltenilor din sezonul recent încheiat, a fost lovit de un adversar și nu a mai putut continua meciul. S-a accidentat și a fost schimbat de antrenorul Costel Gâlcă, potrivit Gazeta de Sud.

În locul său a intrat Lyes Houri (28 de ani). Pafos a dominat jocul în continuare și a avut marile ocazii de a marca. Maldonaldo, fundașul central al Craiovei, a făcut un meci bun și a acoperit greșelile apărătorului dreapta Ștefan Vlădoiu (25 de ani). notează sursa citată. Andrei Ivan și Crețu au avut cele mai importante oportunități pentru olteni în primul amical din Austria.

Gâlcă a schimbat în repriza a doua și l-a folosit timp de 15 minute pe Alexandru Crețu fundaș central, la bază mijlocaș central. În cele din urmă, în minutul 81 s-a făcut 2-1 pentru Pafos, care a punctat prin Twumasi, cu un șut în forță de la 17 metr. A debutat pentru Craiova și Carlos Mora, ultimul sosit.

Prima repriză: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Bușe, Benga – Crețu, Petculescu – Bană, Mitriță (’16, Houri), Ivan – Koljic.

Repriza a doua: Silviu Lung jr. – Gașpăr, Crețu (’60, Zajkov), Badelj, Ndong – M. Căpățână, Lăpădătescu – David Barbu, Houri (’79, Ninaci), Danciu – Markovic (’69, Mora).
Rezerve neutilizate: Matei Goga, David Lazar
Antrenor: Costel Gâlcă

Pafos: Michael Neofytos – Matias Melluso, Josef Kvida, David Goldar, Bruno Felipe Souza da Silva, Jairo Macedo da Silva, Jair Diego Alves de Brito, Onni Simonpoika Valakari, Diogo Rovaris Dalligna, Pedro Henrique Rocha, Joao Pedro Araujo Correia.

Rezerve: Nitai Greis, Antonio Cikac – Patika Glebs, Kevin Monteiro. Kostas Pileas, Neofytos Ioannou, Michael Demetris, Kelasov Platon, Muamer Tankovic, Christos Evzona, Moustapha, Patrick Twumasi, Vlad Mihai Dragomir, George Kalotas.
Antrenor: Juan Carlos Carcedo Mardones (Spania).

Match Preview, Albania vs. Spania, Euro 2024

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda