FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC BOTOȘANI 2-2

VIDEO Kopic și-a pierdut răbdarea la interviu: „De ce mă tot întrebați despre asta? V-am spus-o din prima zi!”

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo // foto: Cristi Preda (GSP) +23   FOTO
Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo // foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat vineri, 27 septembrie 2024 23:52 / Actualizat sambata, 28 septembrie 2024 00:27

Zeljko Kopic, 47 de ani, antrenorul lui Dinamo, a analizat partida din etapa 11 cu FC Botoșani, încheiată la egalitate, 2-2.

Dinamo a condus cu 2-0, dar s-a văzut egalată spre finalul meciului. Astfel, trupa pregătită de antrenorul croat a ratat șansa de a urca pe locul 2.

Kopic simte că înlocuirea lui Astrit Selmani, între reprize, i-a dăunat echipei lui. Totodată, a explicat de ce l-a lăsat la cabine pe atacantul kosovar.

„Cred că am meritat să conducem cu 1-0. Apoi ne-a lipsit Selmani, intensitatea lui, energia pe care ne-a oferit-o cu presingul lui. Când el atacă, toată echipa îl urmează. Nu am început foarte bine a doua repriză, dar apoi am reușit să înscriem al doilea gol.

După asta am comis greșeli, trebuie să fim mult mai inteligenți în astfel de momente, când jucăm acasă și avem 2-0. Trebuie să acceptăm asta, de la 2-0 am pierdut două puncte importante. Trebuie să analizăm ce s-a întâmplat și să pregătim următorul meci”, a spus Kopic la finalul partidei, la Prima Sport.

VIDEO. Zeljko Kopic, despre înlocuirea lui Astrit Selmani: „Nu părea ceva grav, dar nu am vrut să riscăm”

Croatul de pe banca lui Dinamo a explicat de ce l-a schimbat între reprize pe Astrit Selmani, autorul golului de 1-0:

„Terenul este foarte dificil. Cu energia lui, intensitatea lui, felul în care joacă... De la meci la meci avem astfel de probleme. Nu părea ceva grav, dar nu am vrut să riscăm.

Pentru mine, acesta nu este un teren de fotbal! Nu contează dacă câștigăm sau pierdem, este foarte greu pentru jucători. Sper că vom juca mai multe meciuri pe Arena Națională”.

Kopic a cedat nervos la interviu: „De ce mă tot întrebați despre asta?”

Spre finalul flash-interviului, întrebările despre arbitraj l-au iritat pe Kopic.

„Nu vorbesc despre arbitri, nu o fac niciodată. Trebuie să ne analizăm jocul. Arbitrii au treaba lor de făcut, asta este tot”, a spus el în prima fază.

După a doua întrebare legată de arbitri, Kopic a răbufnit:

„De ce mă tot întrebați despre arbitri? Nu vreau să comentez! Nu am vrut din prima zi în care am fost aici. Ei au treaba lor de făcut, eu o am pe a mea”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Nu s-a văzut la TV » Haos imediat după Dinamo - Botoșani: ce s-a întâmplat pe „Arcul de Triumf”
Simona Halep la 33 de ani » Cu cine și-a petrecut sportiva ziua de naștere
Tenis
Cu ce se ocupă acum Anita Gorbicz, legenda handbalului din Ungaria » Tocmai a fost confirmată pe poziție
Handbal

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

Gigi Becali, dezlănțuit după victoria FCSB! 3 jucători remarcați: „Nu doar că-i măresc contractul, îi iau și apartament!” + „Miculescu e jucător de luptă, o să joace cu PAOK”