FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - UTA

FOTO FC Botoșani - UTA, 1-0 » Golul lui Sadiku a făcut diferența într-o partidă cu ocazii la ambele porți

FC Botoșani – UTA Arad 1-0 / Foto: Ionuț Tăbultoc

Articol de , , - Publicat sambata, 17 august 2024 21:15 / Actualizat sambata, 17 august 2024 21:56

FC Botoșani – UTA Arad, meci contând pentru etapa a 6-a din Superligă, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de către Sadiku în minutul 79.

Soarta celor trei puncte a fost decisă la o fază în care Rijad Sadiku și-a arătat instinctul. Florescu a executat de pe partea stângă o lovitură de colț, Andrei Miron a reluat cu capul, însă mingea s-a lovit pur și simplu de Kaprof. Balonul a ajuns însă cu șansă la Sadiku, care a marcat singurul gol al jocului.

Vezi AICI rezultatele și programul etapei #6 din Superliga

FOTO » Cele mai importante momente din FC Botoșani – UTA Arad 1-0

+15 FOTO

FC Botoșani - UTA 1-0, o partidă cu ocazii la ambele porți

Până la momentul-cheie, duelul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porți. FC Botoșani a fost echipa mai periculoasă înainte de gol, chiar dacă în minutul 73 Fabry l-a pus la încercare cu un șut în afara careului pe Kukic.

În minutul 66, Popa a parat execuția lui Florescu din afara careului, iar cu 3 minute în urmă învingătorii au avut o dublă ocazie. Șeroni a lovit bara, la un șut deviat, din interiorul careului, iar ulterior Diez a trimis în forță peste poartă.

Înainte de acestă dublă ratare, echipa pregătită de Mircea Rednic a fost cea care a risipit ocaziile. Ezekiel l-a lăsat singur cu portarul pe Fabry printr-o pasă cu călcâiul în minutul 60. Kukic a blocat incredibil șutul lui Fabry din 8 metri.

Kukic a fost erou și în minutul 55, când l-a oprit într-o situație 1 contra 1 pe Ezekiel, iar ulterior Florescu a scos de pe linia porții șutul lui Omondi.

Două reprize total diferite

Dacă în a doua repriză au fost ocazii numeroase la ambele porți, prima parte a jocului a fost total diferită. UTA a dominat steril, însă tot Botoșani a fost aproape să deschidă scorul pe final. Matricardi (44) a ratat cu capul cu poarta goală din 4-5 metri, iar Enzo Lopez a luat la țintă bara cu un șut în forță din afara careului.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani adună 6 puncte în 5 etape. UTA rămâne cu același punctaj, însă cu un meci în plus disputat față de moldoveni.

FINAL. FC Botoșani - UTA 1-0

• A marcat: Sadiku (79')