FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - U CLUJ

Gigi Becali l-a făcut praf pe Marius Ștefănescu: „E vina mea, îl văd pe unul și zic: «Ia uite ce joacă, e Maradona!»”

Gigi Becali, patronul de la FCSB, l-a făcut praf pe Marius Ștefănescu, după ce campioana României a remizat, scor 1-1, cu U Cluj, în prima rundă a noului sezon de Superliga.

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 00:15 / Actualizat duminica, 14 iulie 2024 00:49

Gigi Becali (66 de ani), patronul de la FCSB, l-a făcut praf pe Marius Ștefănescu (25), după ce campioana României a remizat, scor 1-1, cu U Cluj, în prima rundă a noului sezon de Superliga.

La câteva minute după încheierea partidei, Gigi Becali a vorbit la TV despre unul dintre jucătorii pe care i-a dorit cu ardoare la FCSB.

Becali a considerat că Marius Ștefănescu a avut o prestație extrem de slabă în Ghencea și a spus că regretă că nu l-a schimbat în prima repriză pe fotbalistul adus de la Sepsi. Acesta a fost ținut pe teren până în minutul 63, când a fost înlocuit cu Alexandru Băluță.

Finanțatorul campioanei spune că Marius Ștefănescu, 25 de ani, este în continuare de neînlocuit în echipa de start și că doar vrea să tragă un semnal de alarmă prin aceste critici.

Gigi Becali l-a făcut praf pe Marius Ștefănescu, după FCSB - U Cluj: „Azi a fost vedetă. Trebuia să joace fotbal, nu a jucat. S-a ascuns de minge”

„Căldura e căldură și fotbalul e fotbal. Influențează, dar le influențează pe ambele. S-a întâmplat că eu sunt de vină la toate. Eu sunt, serios că sunt. Când găsesc câte unul că joacă ceva zic «Ia uite ce joacă, e Maradona, Ștefănescu drege, face!». Îl fac vedetă.

El nu are nicio vină, eu sunt vinovat. A fost doar un meci, dar eu acum trag semnalul de alarmă. E de ne neînlocuit, sigur că este, dar aude acum ce spun eu. După își dă seama și joacă ce trebuie să joace.

Azi a fost vedetă. Trebuia să joace fotbal, nu a jucat. S-a ascuns de minge. La fotbal trebuie să atingi mingea, nu să fugi de ea. Nu s-a arătat să primească mingea, pentru ce să o facă, că e căldură. Am vrut să îl scot la pauză, dar am zis să-l mai las. Am greșit. El a vrut să fie vedetă și nu prea a vrut să muncească azi”, a spus Gigi Becali la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Ei mi-au zis că e bun Edjouma. Eu nu mă mai iau după ei. Am văzut ce trebuie să văd. Fără Șut și Lixandru nu mai produci nimic, nu am mai controlat jocul. E haos. Nu mai erau Șut și Lixandru și era haos pe teren. Așa va fi, cu ei pe teren. Va mai intra Baba dacă e nevoie de el. Trebuie să mai aduc un atacant, nu avem. Popa îmi place cât de cât, se mișcă, dar trebuie să dea gol. A avut o deviere când trebuia să dea gol. Cu Miculescu ce să faci?
- Gigi Becali, pentru sursa citată

4este nota primită de Ștefănescu din partea Gazetei Sporturilor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce revenire în Serie A! Man, gol superb în Parma - Fiorentina » Cum s-a descurcat Mihăilă

David Popovici, surprins pe străzile din Capitală la volanul mașinii primite de la Țiriac: „E bine, nu mă vait”

Ion Țiriac i-a premiat pe medaliații de la Jocurile Olimpice » 22 de autoturisme au fost înmânate sportivilor, multe VIP-uri au fost prezente