FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL 3-2

NOTE GSP Hopa-Mitică în apărarea campioanei: un fotbalist de nota 3 » Sclipirile lui Ștefănescu și Olaru, mai multe decât cele ale Farului

Notele GSP +32   FOTO
Notele GSP

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2024 23:45 / Actualizat sambata, 10 august 2024 00:12

FCSB a reușit să smulgă prima victorie din acest sezon de Superligă. Cum-necum, campioana a învins Farul în Ghencea, scor 3-2, deși jocul ei a fost lamentabil în multe momente.

Salvarea echipei, și a atmosferei înaintea returului decisiv cu Sparta, a venit de la reușitele de excepție ale lui Ștefănescu și Olaru, în finalul ambelor reprize. Căpitanul FCSB a avut ștaif de lider, a marcat un gol superb, apoi a avut sânge rece la penalty-ul din prelungiri.

FCSB a profitat de ceea ce au oferit jucătorii mai de calitate din lotul lui Elias Charalambous, dar și de sprijinul salvatorului VAR. Din nou, așa cum s-a întâmplat în prelungirile partidei cu Sparta de la Praga.

Nici Farul nu s-a omorât cu fotbalul, a venit cu lecția învățată de la Constanța, doar să fie reactivă. Până la urmă, sclipirile celor doi-trei de la FCSB au fost mai multe decât ale adversarului, care, tot la fel, a trăit din câteva faze meșteșugite.

Notele primite de fotbaliștii celor de la FCSB:

• Târnovanu (nota 4) * Este încă sub efectul greșelii de la Praga, nesigur și îmbrățișat de ghinion. Defazat și la golul 2.
  • Antwi (nota 5) * "Racheta", îți vine să râzi doar când pronunți cuvântul!, are și el pe conștiință primul gol al Farului, a dat pasă la adversar. Totodată, joacă pe loc prea mult, greu pornește "turboreactoarele".
  • Dawa (nota 5) * De văzut unde va considera consoarta fotbalistului că a fost apărătorul FCSB la faza golului secund al Farului.
  • Chiricheș (nota 3) * Șut deviat în gol în startul meciului, a luat mingea printre picioare la golul secund, de la cine?, nu de la Messi, ci de la Mihai Popescu! A mai și alunecat apoi, bine că nu i-a căzut banderola...
  • Panțîru (nota 6) * Pe acolo și el. A avut șansa că acțiunile cele mai periculoase de atac au fost pe cealaltă parte.
  • Alhassan (nota 4) * A muncit, degeaba.
  • Edjouma (nota 4) * "Urs". Greoi. A încetinit jocul.
  • M. Ștefănescu (nota 7) * Poți să trăiești din momente, puține, dacă unul dintre ele este o lovitură liberă executată perfect. Aproape de vinclu, bară-gol. Tot el l-a păcălit pe Grameni și a obținut lovitura liberă din colțul careului. În rest...
  • Luis Phelipe (nota 5) * A mai mișcat câte ceva în prima parte, însă la finalizare a fost departe de așteptări. Unt pe pâine?! Doar dacă n-ai mâncat de cinci zile.
  • Musi (nota 5) * A încercat să creeze acțiuni periculoase, dar e departe de ceea ce a arătat la Iași sau la Petrolul. Nu se integrează, încă, la FCSB. S-a rupt, a ieșit agonizând, probabil, va fi absent pe termen lung.
  • D. Popa (nota 3) * Încă două meciuri ca astea din ultima perioadă și va fi pe lista plecărilor. Se chinuie să ajute în atac, însă nu-i iese (mai) nimic. Schimbat la pauză, evident.

Au mai jucat:

• Băluță (nota 5) * A intrat în minutul 46 în locul lui Daniel Popa.
  • Șut (nota 7) * A intrat în minutul 46 în locul lui Edjouma. A mai ordonat jocul la mijloc, a scos penalty-ul decisiv.
  • Olaru (nota 8) * A intrat în minutul 46 în locul lui Alhassan. Șters până la execuția din minutul 87, când a egalat, cu un șut superb. Dar a făcut diferența la greu, a avut sânge rece și la penalty.
  • Pandele (nota 6) * A intrat în minutul 50 în locul lui Musi.
  • Miculescu (nota 4) * A intrat în minutul 61 în locul lui Luis Phelipe.

Antrenor: Elias Charalambous (nota 7) * Prima victorie în acest sezon de Liga 1, după ce 87 de minute se pregătea de noi critici emise din living-ul de la Pipera. A avut și el noroc, și echipa lui! Schimbările produse au dat consistență și au adus victoria, însă totul a fost doar pe execuții la FCSB.

Notele primite de fotbaliștii Farului:

• Buzbuchi (nota 3) * N-a simțit nimic atunci când a fost nevoie de el. Absolut nimic!
  • M. Popescu (nota 7) * S-a achitat bine de sarcini în banda dreaptă și a urcat cu tupeu. Rămâne remarcabilă faza de la golul 2 al Farului, i-a dat mingea printre picioare, a centrat perfect dintre doi adversari. Totul după un out al lui.
  • M. Bălașa (nota 5) * Așa și-așa.
  • Henrique (nota 6) * OK.
  • Cr. Ganea (nota 6) * A recuperat multe baloane, inclusiv pe cel de la care a plecat primul gol al "marinarilor".
  • Vînă (nota 7) * A jucat așa cum și-ar fi dorit Gigi Becali pe vremea când era în roșu și albastru.
  • Nedelcu (nota 6) * Nu a rupt gura târgului, însă a fost util într-o echipă ce a condus FCSB în Ghencea până la momentul schimbării sale.
  • Grameni (nota 5) * Încă nu a realizat că trebuie să facă diferența, fiind un fotbalist exponențial al campioanei 2023. De la el ai pretenții, nu mai e de multă vreme un tânăr de viitor. Trebuie să fie o certitudine.
  • G. Iancu (nota 5) * Modest.
  • Rivaldinho (nota 6) * A făcut câteva faze din talent, două "glezne" de efect, a avut partea sa de contribuție la deschiderea scorului, dându-i mingea lui Vînă, apoi pentru centrarea lui Popescu la reușita secundă. Doar că nu-l duce motorul prea departe.
  • Grygorian (nota 7) * Letal în momentul în care a avut mingea de gol. Are ceva al lui, mai mult decât interesant, probabil, nu va mai dura mult și armeanul de 23 va fi dorit de patronul FCSB.
FCSB - Farul, etapa #5 din Superliga/ foto: Cristi Preda (GSP)
+27 FOTO

• Dican (nota 5) * A intrat în minutul 50 în locul lui Iancu.
  • Casap (nota 4) * A intrat în minutul 57 în locul lui Rivaldinho. Interesant, a avut și o lovitură liberă, executată periculos, dar a comis faultul din care a ieșit penalty-ul ce a stabilit scorul final.
  • Queiros (nota 4) * A intrat în minutul 63 în locul lui Nedelcu
  • Sîrbu (nota 4) * A intrat în minutul 63 în locul lui Grameni
  • Dănuleasa (nota 4) * A intrat în minutul 63 în locul lui Bălașa.

Antrenor: Gheorghe Hagi (nota 6) * Se adună nori prea mulți deasupra cerului său. Poate invoca ghinionul, dar schimbările cine le-a făcut? De ce echipa s-a baricadat și a jucat cu multă teamă pe final? Cum FCSB a punctat pe execuții, și jocul Farului a fost aproape identic. Totul a fost în față pe sclipiri individuale. În rest, aglomerarea spațiilor și versiunea unor contraatacuri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Selecționerul Lituaniei acuză: „România nu are nevoie de ajutor. Am avut gol valabil!”
Nationala
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”