FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - UTA

VIDEO + FOTO Oțelul și UTA au remizat în primul meci al noului sezon de Superliga » Două goluri senzaționale, marcate de doi Popi

Articol de , - Publicat vineri, 14 iulie 2023 18:44 / Actualizat vineri, 14 iulie 2023 20:59

Oțelul Galați și UTA Arad au remizat, scor 1-1, în primul meci al noului sezon din Superliga.

Probleme cu banii înaintea noului sezon » Jucătorii nu și-au primit de 3 luni salariile
PROBLEME

Oțelul Galați și UTA Arad, remiză în meciul care a deschis sezonul de Superliga

Așteptarea a luat sfârșit la Galați. După 8 ani de chinuri prin ligile inferioare și un faliment, Oțelul a revenit în Liga 1. În 2015 a jucat ultimul meci în primul eșalon, împotriva celor de la ASA Târgu Mureș.

Cu „tenorul” Dorinel Munteanu antrenor, Oțelul Galați s-a întors la loc de cinste printre cele mai bune 16 echipe ale țării, iar debutul l-a avut cum nu-și puteau dori mai bine gălățenii: primul meci al etapei, pe teren propriu, împotriva celor de la UTA, echipă care abia s-a salvat sezonul trecut.

+38 FOTO

Spectacolul a fost în tribune la Oțelul - UTA

Emulația s-a resimțit și în rândul fanilor. 8.000 de moldoveni au venit la stadion pentru a celebra revenirea în Liga 1. Au cântat neîntrerupt, au aprins fumigene și au aruncat cu role de hârtie, întârziind startul partidei cu 5 minute.

+38 FOTO

Stadionul avea să amuțească însă pentru câteva secunde în minutul 2, atunci când „decarul” UTA-ei, Andrej Fabry, a șutat superb din lovitură liberă, mingea însă lovind bara.

Rareș Pop, primul eurogol al sezonului

Gălățenii au replicat la faza următoare prin reluarea din voleu a lui Ursu, prinsă însă de portarul Florin Iacob. Trupa lui Mircea Rednic a avut din nou șansa sa deschdă scorul în minutul 24, când Cooper s-a trezit cu mingea în careu după o gafă a apărării gălățene, dar a șutat puternic peste.

Avea să se facă însă 1-0 pentru arădeni chiar la ultima fază a reprizei. Rareș Pop a driblat în scurt un adversar și a catapultat mingea în vinclu porții cu o torpilă de la 25 de metri.

Replica a venit de la Alex Pop

Oțelul a ieșit cu totul altă echipă de la cabine, mult mai decisă să marcheze. Intrat la pauză, Bodișteanu putea egala în minutul 57, dar reluarea sa a fost puțin pe lângă. Pop (59) a intrat în careu și a șutat puțin peste poartă, iar presiunea Oțelului a dat roade până la urmă în minutul 63.

Lansat în flancul drept, Pop a șutat năpraznic la prima bară sub vinclu, declanșând fiesta la Galați. Reușita parcă i-a turnat plumb în ghete trupei lui Mircea Rednic, neputincioasă să dea replica.

Oțelul a forțat în continuare și a obținut un penalty după hențul lui Isac. Cisotti (76) a șutat execrabil însă, iar Iacob a salvat-o pe UTA. A urmat altă ocazie monumentală a Galațiului, Cîrjan scăpat singur cu portarul a trimis în peluză de la 16 metri.

+38 FOTO

S-a terminat egal, 1-1, primul punct obținut de Oțelul în Liga 1 după 8 ani.

Clasamentul din Superliga

Final: Oțelul - UTA Arad 1-1

• Au marcat: Al. Pop (61) /  R. Pop (45+6)
  • Click AICI pentru statistici
  • Video cu cele mai importante faze
  • 8.010 spectatori au asistat la partidă, cifră oficială
  • În minutul 76, Oțelul Galați a ratat un penalty, prin Cisotti. Italianul a tras slab, pe centrul porții, iar Iacob a reușit să respingă

Oțelul - UTA, echipele de start

Oțelul: R. Stoian - A. Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Pereira, I. Neagu, Cisotti - Al. Pop, Fatai, A. Ursu
Rezerve: A. Păun, Farcaș, Ghiocel, Jardan, Nedelea, Bodișteanu, Zivulic, Gaitan, G. Cîrjan
Antrenor: Dorinel Munteanu

UTA: Fl. Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - Carp, C. Mihai - R. Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper
Rezerve: Kucher - Postolachi, Isac, Stahl, Mustacă, Iurasciuc, Ekmekci, Leidsman, Nortey
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Oțelul” (Galați)
Arbitru: Andrei Chivulete (București), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Mihăiță Necula (București)
Arbitru VAR: Andrei Florin (Tîrgu-Mureș), AVAR: Claudiu Marcu (Constanța)

Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”