FOTBAL  »  Superliga  »  DECES

A murit fostul arbitru Șerban Necșulescu

Fostul arbitru Șerban Necșulescu a murit, foto: Facebook Razvan Necsulescu

Articol de - Publicat duminica, 11 august 2024 20:22 / Actualizat duminica, 11 august 2024 20:37

Șerban Necșulescu, fost arbitru, a murit astăzi, la 78 de ani. Anunțul a fost făcut de fiul său, Răzvan. Șerban Necșulescu este singurul arbitru român care a lovit un fotbalist. Se întâmpla pe 16 iunie 1987, într-un meci din sferturile Cupei României, dintre Craiova și Victoria București.

Necșulescu s-a născut pe 17 iulie 1946 la București. Ca jucător, a evoluat pentru Metalul Târgoviște. Arbitru din 1973, a ajuns divizionar A 9 ani mai târziu. A devenit ecuson FIFA după 121 de meciuri și a condus la centru mai multe meciuri internaționale din Cupa Campionilor.

Fostul arbitru Șerban Necșulescu a murit

Necșulescu a fost coleg de școală și de grupă la fotbal cu marele Cornel Dinu. Necșulescu a fost conducător la mai multe formații. Era președintele Cimentului Fieni în momentul barajului cu Sportul, pentru promovarea în prima ligă.

„Tatăl meu a murit astăzi. Dumnezeu să-l odihnească...”, a scris Răzvan, pe rețelele de socializare.

Pe 16 iunie 1987, „Știința” dădea piept cu Victoria București în „sferturile” Cupei României. Cum învingătoarea fusese deja stabilită, clubul Miliției trebuind să ajungă în semifinale, antrenorul oltenilor, Constantin Oțet, a trimis pe teren o formație cu mulți tineri, pentru a-i roda. A folosit totuși și câteva nume „grele”, printre care s-a numărat și Nicolae Tilihoi.

Șerban Necșulescu, fost arbitru internațional

În ciuda dominării, Victoria nu s-a putut impune în timpul regulamentar și s-a intrat în prelungiri. După numai 3 minute, Zare l-a surprins pe Racolțea cu un șut de la 30 de metri și totul părea în grafic.

Doar că, în minutul 90+7, Octavian Popescu (unchiul actualului FCSB-ist) a șutat în transversală, mingea a căzut pe linia porții (sau dincolo de ea), iar juveții au fugit să se îmbrățișeze, convinși că au egalat. Arbitrul însă, târgovișteanul Șerban Necșulescu, un „central” aflat în sfera de influență a echipei bucureștene, n-a acordat golul, stârnind furia craiovenilor.

S-a creat un meleu, cel mai recalcitrant fiind Tilihoi. Acesta a dat să-l calce pe Necșulescu, iar reacția „fluierașului” i-a lăsat mască pe cei aflați pe teren și pe spectatori: l-a lovit pe Nae între picioare! Atât de tare încât a fost necesară intervenția echipei medicale a Universității, care l-a scos de pe gazon pe targă! GSP a relatat pe larg povestea într-un material publicat pe 9 decembrie 2021.

Nicolae Tilihoi s-a stins din viață pe 25 martie 2018. În ultimii ani, suferise teribil din pricina unei boli incurabile.

Victoria: Nițu - Vlad (77' Ursu), Mirea, Zare, Topolinschi - Balaur, Caciureac, P. Petre - Țălnar, Augustin, Nica (65' Nuță).

Antrenor: Dumitru Nicolae Nicușor

U Craiova: Racolțea - Stănescu, Tilihoi, Cioroianu, Dumitra - Dumitrașcu, Rada, Anton, Prună (69' Mănăilă) - Neagoe (63' Bica), Oct. Popescu.

Antrenor: Constantin Oțet

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc