FOTBAL  »  Superliga  »  OPINIE

VIDEO „Suntem niște băieți care vor să mai spună ceva în fotbalul românesc” » Răbufnirea unui campion din Liga 1: „Asta e! Ne ducem crucea”

Paul Papp  // foto: Imago Images +49   FOTO
Paul Papp // foto: Imago Images

Articol de , - Publicat marti, 13 august 2024 15:54 / Actualizat marti, 13 august 2024 16:19

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, penultimul meci al rundei din Superligă. La finalul partidei, unul dintre cei mai experimentați jucători ai Petrolului, Paul Papp (34 de ani), a tras concluziile.

„E un 0-0 nemeritat! Am avut mai multe ocazii și situații decât ei”, și-a început Papp discursul.

VIDEO. Paul Papp: „Ar trebui să fim apreciați mai mult!”

„Este un rezultat nemeritat având în vedere și aspectul jocului. I-am dominat fizic, lăsând la o parte că au avut posesia. Am făcut un joc solid și am arătat că suntem o echipă bunicică, cu niște băieți care vor să mai spună ceva în fotbalul românesc.

Niște băieți serioși care își văd de treabă și-ar trebui să fim apreciați mai mult de toată lumea din România. Nu doar din Ploiești. Și mă refer aici la autorități și la toată lumea”, a continuat mesajul fundașul cu șase trofee în România, inclusiv un titlu de campion național.

După 1-0 cu Rapid și două egaluri la zero, cu Universitatea Craiova și Universitatea Cluj, Papp spune că „noi în vestiar și la club ne ducem crucea, arătăm și dăm dovadă de mare mare caracter. Până la urmă e un punct, nu ne dorim să pierdem”.

400 de mii de euroeste cota de piață pe care o are în acest moment Paul Papp, conform site-ului de specialitate transfermarkt.com. Cea mai mare cotație a înregistrat-o în iunie 2012, atunci când era la FC Vaslui și era cotat la 2,8 milioane de euro

„Poate o să avem și noi un cuvânt de spus”

Întrebat de problemele din atac, acolo unde „lupii” suferă serios, doar două goluri în primele cinci runde, Papp spune. „Avem atacanți buni, de valoare, dar poate nici noi nu le ducem multe mingi în fața careului. Sau poate ultima pasă e aia care lipsește”.

Dar încrezător în meciurile ce vor urma. „La fotbal atâta timp cât nu privești gol ești în avantaj și îți dă o stare săptămână bună. Deci dacă nu primești gol nu pierzi. Asta e foarte, foarte bine pentru sănătatea unei echipei”, a mai explicat acesta.

Petrolul - U Cluj, 12.08.2024, foto: Ionuț Iordache
+44 FOTO

După trei meciuri cu echipe care au declarat că vor să ajungă în primele șase, pentru Petrolul urmează meciurile cu Unirea Slobozia, Oțelul și FC Botoșani.

„O să fie mai greu acum... Noi suntem printre echipele alea mai slabe. Asta e! Ne ducem crucea, dar poate o să avem și noi un cuvânt de spus”, a închis mesajul fundașul de 34 de ani.

6 este numărul trofeelorpe care Paul Papp le are în CV: titlul de campion cu FCSB (2015), două Cupe ale României, câte una cu Astra (2014), FCSB (2015), Universitatea Craiova (2021), dar și două Cupe ale Ligii, ambele cu FCSB (2015, 2016)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”