FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - STEAUA 1-3

VIDEO+FOTO Trend respectat » Steaua se impune lejer pe terenul Viitorului, chiar și în condițiile în care Reghecampf a început cu o formulă experimentală

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 iulie 2016 16:54

Steaua a câștigat meciul din etapa a doua de pe terenul Viitorului, scor 3-1, după reușitele lui Tudorie, Popa și Stanciu, respectiv Chițu. Aceasta e a șaptea deplasare consecutivă pe terenul echipei lui Hagi pe care Steaua o câștigă.

Vezi meciul liveTEXT

LIVE: VIITORUL - STEAUA 1-3  (VIDEO)
Au marcat:
Chițu 41 / Tudorie 29, Ad. Popa 61, Stanciu 89

Laurențiu Reghecampf l-a folosit încă din primul minut pe "fugarul" Jugurtha Hamroun, iar titularizarea sa a început să dea roade încă din minutul 13. Algerianul a tras primul semnal de alarmă la poarta lui Rîmniceanu, după un șut care se duce puțin pe lângă buturile goalkeeperului Viitorului.

Steaua a deschis scorul în minutul 29, după ce Tudorie a împins în poartă mingea respinsă greșit de Rîmniceanu. Trupa lui Hagi a egalat cu patru minute înainte de finalul primei reprize. Chițu a intrat în centru și de la 17 metri a trimis cu piciorul stâng la colțul scurt.

Adi Popa și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 61. "Motoreta" a primit o pasă de la Tudorie și a trimis mingea în poartă din 6 metri.

Scorul final a fost stabilit de Nicușor Stanciu în ultimul minut din timpul regulamentar, după ce a intrat în careu, și-a făcut mingea pe piciorul drept și l-a executat pe Rîmniceanu cu un șut la colțul lung cu latul.

Viitorul rămâne cu o singură victorie pe teren propriu în 2016, 6-1 cu ASA Târgu Mureș, în rest are 7 înfrângeri. Din 11 meciuri disputate în fața Stelei, formația lui Hagi a pierdut 10.

Echipele de start:

Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Țîru, Carp, Cr. Ganea - Brandan - I. Filip, R. Marin - Purece, Chițu, Fl. Tănase
Rezerve: Buzbuchi, S. Rădoi, Casap, Iancu, Alves, Nedelcu, Nimely

Steaua: Cojocaru - Tamaș, Toșca, Momcilovici - Ad. Popa, Muniru, Bourceanu, D. Popescu - Aganovici, Hamroun, Tudorie
Rezerve: Niță, Simion, Pintilii, Stanciu, Golubovici, Achim, Enache

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”