FOTBAL  »  LIGA 2  »  OTOPENI - CHINDIA 3-1

Popescu a fost însoţit la meci de fostul său coechipier // Foto: Bogdan Fechită +15   FOTO
Popescu a fost însoţit la meci de fostul său coechipier // Foto: Bogdan Fechită

Articol de - Publicat vineri, 05 aprilie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 05 aprilie 2013 20:01

După o săptămînă maracată de tensiuni, jucătorii ameninţînd pînă şi cu depunerea memoriilor ca urmare a restanţelor salariale, Otopeniul a reuşit să se impună pe teren propiu cu Chindia, scor 3-1.

Susţinuţi din tribună de Gică Popescu şi Bogdan Stelea, oaspeţii au început în forţă. Chindia a deschis scorul în minutul trei prin Băluţă. Aici s-a oprit, însă, demonstraţia tîrgoviştenilor. Restul meciului a fost contralat de gazde, care au reuşit să egaleze peste numai zece minute prin Mugurel Dedu.

Cu trei minute înainte de finalul reprizei, Dumitrescu i-a adus pe ilfoveni în avantaj cu un şut din centrul careului mic. Scorul final a fost stabilit de Pălimaru, care a îndeplinit o formalitate după ce a împins în poartă din doi metri o minge centrată de Pîrvu.

În urma acestui rezultat, Otopeniul urcă pe locul trei şi s-a apropiat la două puncte de primele două echipe clasate în Seria de Est. FC Botoşani şi Săgeata au, însă, un meci mai puţin disputat.

Stelea în locul lui Tudor?
Chindia are o singură victorie în acest an: 2-0 cu juniorii Sportului. Prestaţiile sub aşteptări ale jucătorilor i-au determinat pe cei din conducerea clubului să caute soluţii. La meciul cu Otopeni, Gică Popescu a venit însoţit de Bogdan Stelea. Nu este exclus ca fostul coechipier din Generaţia de Aur al "Baciului" să preia echipa tîrgovişteană. Chindia ocupă în acest moment locul 9 în Seria I cu 16 puncte acumulate în 16 meciuri.

Echipele de joc:

Otopeni: Bucuroiu - Marin, Dobrescu, Bardu (87 Roman), Dăniţă, Dedu, S. Pană, Ghiţă (79 Cocîrlă), Pîrvu (89 Prodan), Dumitrescu, Pălimaru (cpt)
Antrenor: Ion Viorel

Chindia: Perianu - Pătru, Şeran, Avram, Buşu (52 Voduţ), Şerban, Văduvă (68 Petrea), Dobre, Băluţă (72 Cherchez), Gavrilă, Verdeş (cpt)
Antrenor: Eusebiu Tudor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”