FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 6

Reșița - Csikszereda, decis de un autogol incredibil în minutul 89 » Avem un lider detașat în Liga 2: clasamentul + rezultatele rundei #6

Autogol în Reșița - Csikszereda / FOTO: Prima Sport 1

Articol de , - Publicat marti, 17 septembrie 2024 19:01 / Actualizat marti, 17 septembrie 2024 19:08

CSM Reșita - Csikszereda Miercurea Ciuc, ultimul meci din etapa a 6-a din Liga 2, s-a terminat cu scorul de 2-3. La finalul rundei, Csikszereda se află pe primul loc, iar Reșița pe poziția a 7-a. Autogolul comic al lui Elton Da Silva din minutul 89 a decis soarta celor 3 puncte și a făcut ca Resița să rateze ocazia să urce până pe locul 2 în eșalonul secund.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25 prin Raul Palmeș, care a reluat din interiorul careului printr-un voleu spectaculos. Gazdele au egalat în minutul 34 prin Andrei Lascu, care a finalizat imparabil la capătul unui un-doi cu Cioiu.

CSM Reșita - Csikszereda Miercurea Ciuc 2-3 » Autogolul care a făcut diferența

Cu toate acestea, tot Miercurea Ciuc a intrat la pauză în avantaj (2-1). Jozef Dolny, în minutul 40, a speculat o mare eroare în defensiva adversă și a împins balonul în poartă din câțiva metri.

În a doua repriză, CSM Reșița a egalat în minutul 56 prin Moussa Samake, care a reluat cu capul centrarea lui Haită, iar pe respingerea portarului Mate a marcat. Partida părea să se termine la egalitate, însă în minutul 89 Elton Da Silva și-a trimis balonul în propria poartă, în timp ce încerca să degajeze balonul.

Elton Da Silva, autogol în Reșița - Csikszereda / FOTO: Captură @Prima Sport 1

La finalul etapei a 6-a din Liga 2, primele 6 clasate pe loc de play-off sunt: Csikszereda Miercurea Ciuc (18-7 golaveraj, 16 puncte), CS Afumați (8-4, 12 puncte), Metaloglobus București (11-8, 12 puncte), Steaua București (5-2, 12 puncte), CSM Slatina (12-3, 11 puncte) și FC Voluntari (10-5, 11 puncte). CSM Resița se află pe poziția a 7-a, cu 11 puncte și un golaveraj de 11-8.

• În acest sezon, 8 cluburi nu au drept de promovare în Superliga: Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani

• Click aici pentru statistici
  • Au marcat: Andrei Lascu (34'), Moussa Samake (56') / Raul Palmeș (25'), Jozef Dolny (40'), Elton Da Silva (89'- autogol)

CSM Reșița - Csikszereda, echipele de start

CSM Reșița: Goga - Rimovecz, Constantino, Dolghi - Negru, Cioiu, Isac, Chera - Haită, Lascu, Burlacu
Rezerve: Dincă, Bocșan, Samake, Fotă, Jerdea, Tucaliuc, Fărăgău, Angelov, Doană
Antrenor: Flavius Stoican

Csikszereda: Mate - Palmeș, Hegeduș, Kelemen - Gal-Andrezly, Csuros, Bakos, Bloj - Babati, Dolny, Jebari
Rezerve: Karacsony, Nagy, Bodo Efraim, M. Kovacs, Francisco A, Veres, Pinter, Gheralia, Makrai
Antrenor: Robert Ilyes

Luni, FC Argeș s-a impus în fața celor de la Concordia Chiajna, scor 3-2, la capătul unui meci extrem de spectaculos. Duminică, FC Voluntari s-a impus cu un categoric 4-1 în meciul cu Chindia.

Sâmbătă, Steaua s-a impus acasă cu CSM Focșani, scor 1-0, grație golului marcat de Chipirliu în minutul 76. Corvinul a făcut spectacol cu Viitorul Târgu Jiu, elevii lui Florin Maxim au câștigat cu 3-1.

Steaua a făcut un salt de 4 locuri în clasament, ajungând pe locul 4. Corvinul ocupă doar locul 19, cu 4 puncte obținute după doar 3 etape disputate.

Deschiderea etapei a avut loc joi seară, când FCU Craiova s-a impus acasă în fața celor de la Unirea Ungheni cu scorul de 2-0.

Luni, 16 septembrie

Concordia Chiajna - FC Argeș 3-2

Au marcat: Briceag (43), Moldoveanu, M. Roman (78) / Neicuțescu (82), Ghimfus (84)

FC Argeș (4-4-2): Oncescu – Tofan (c), G. Garutti, Esteban Orozco, Briceag – P. Dulcea, P. Petrescu, Doukoure, Rădescu – Y. Pîrvu, M. Roman
Rezerve: Straton, Borța, Tudose, Ghiocel, Seto, Dinoci, Gheorghe, Moldoveanu, Buhăcianu
Antrenor: Nicolae Dică

Concordia Chiajna (4-3-3): Vâlceanu (c) – Iancu, Okpolkpo, Misăraș, Dobrescu – Ciuciulete, Prejmerean, R. Ion - Petkovski, Burcea, Bălan
Rezerve: Ștefan Fara, Andrei Marc, Marian Dragomir, Dragoș Manolache, Giovani Petcu, Florin Dumbravă, Mihai Neicuțescu, Giovani Gimfus
Antrenor: Ilie Poenaru

Duminică, 15 septembrie

FC Voluntari - Chindia 4-1

Voluntari (3-4-3): Maxim - Pițian, Crișan, Armaș - Gîț, Pandele, Toma, Șuteu - Carnat, Nemec, Andrei
Rezerve: Chirilă, Alexe, Andreș, Lambrinoc, Schieb, Panos, Merloi, Alberto, Cocian
Antrenor: Claudiu Niculescu

Chindia (4-2-3-1): Contra - Martac (C), Sabău, Ioniță, Romeo - Șerban, Danu - Mihai, Grubac, Pesic - Petre
Rezerve: Brînzea - Florea, Tache, Doganoiu, Atanase, Zivkovic, Cristea, Zamfir, Simion
Antrenor: Marian Vătavu

Ilfovenii au deschis scorul după ce căpitanul Igor Armaș a marcat din interiorul careului mic, în urma unui corner. În minutul 58, fundasul moldovean a făcut „dubla”!

Dâmbovițenii au reușit doar sa reducă din diferență, după pauză, prin golul marcat de Danu (min. 73), care l-a învins pe tânărul Alexandru Maxim cu un șut puternic de la marginea careului.

FC Voluntari și-a majorat avantajul în minutul 79 în urma unui autogol hilar. Intrat locul lui Nemec, Schieb a centrat în fața porții, iar Sabău și-a introdus mingea în propria poartă. Carnat a fost cel care a închis tabela în minutul 84.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul 7 în clasament, în timp ce Chindia ocupă doar locul 15.

Sâmbătă, 14 septembrie

Steaua - CSM Focșani 1-0

A marcat: Chipirliu 76

Steaua: Frânculescu - Beta, Drăghici, Iglesias, Ilie, Nedelea, Păcuraru, Rasdan, Sierra, Vîrtej, Chipirliu

CSM Focșani: Utiu - Albino, Brinzan, Ciopa, Dodoi, Jalba, Mihai, Săpunaru, Tamași, Ungurianu, Vișinar

Click AICI pentru statistici!

Viitorul Târgu Jiu - Corvinul Hunedoara 1-3

Au marcat: Gakou 90+1 / Câmpan 20, 40, Lehaire 62

Viitorul Târgu Jiu: Păun - Amasihohu, Andreas, Camara, Croitoru, Dasic, Dumbrăvean, Gakou, Gavric, Moisie, Sturzu

Corvinul: Lefter - Câmpan, Cărăuș, Herghelegiu, Leharie, Lică, Lupu, Manolache, Neacșa, Pîrvulescu, Velisar

A marcat: Gisa 24

Ceahlăul - Metaloglobus 0-1

A marcat: Issah 55

Ceahlăul: Brănescu - Asibey, Chisbah, Copot Barb, Crețu, Davordzie, Ilas, Petre, Sandru, Tutu, Wiktorski

Metaloglobus: Gavrilas - Caramalău, Dumitru, Ekollo, Honciu, Huiban, Irimia, Issah, Kouadio, Neacșu, Zakir

CS Afumați - Șelimbăr 1-0

A marcat: Enache 26

CS Afumați: Chioveanu - Duțu, Enache, Ionică, Lazăr, Moussinga, Păun, Petculescu, Robicek, Stanciu, Zaina

Șelimbăr: Malutan - Babic, Boboc, Butucel, Buzan, Gherman, Gogor, Hernando, Marrone, Monea, Soare

Dumbrăvița - FC Bihor 1-0

A marcat: Modan '39

Dumbrăvița: Miklos - Adam, Apro, Cibi, Martinov, Modan, Paulevici, Salhi, Sofran, Vasluian, Zurbagiu

FC Bihor: Garcia - Chirițoiu, Cucu, Farcaș, Filip, Giafer, Gîdea, Hora, Jurj, Moga, Stahl

Metalul Buzău - CSM Slatina 0-0

A marcat: Moldovan 76

Metalul Buzău: Dinu - Bortoneanu, Constantinescu, Lazăr, Manea, Mihai, Moldovan, Olaru, Radu, Robu, Tudorică

CSM Slatina: Toroc - Baraitaru, Doman, Gherghe, Golofca, Mahrez, Matei, Mitran, Radu, Toma, Trașcu

Joi, 12 septembrie

FCU Craiova - Unirea Ungheni 2-0

Au marcat: C. Bălan '9, Lumbu 71

FCU Craiova: C. Sandu - R. Negru, Lekiatas, Lumbu, Padula (cpt.) - Achim, V. Pop - Sidibe, Abbey, Moraru - Cl. Bălab
Rezerve: Gurău, Răduț, C. Albu, M. Ilie, Ghindovean, Ibrahim, Raicea, Kvakic, Dragu
Antrenor: Marius Croitoru

Unirea Ungheni: Geantă - Chinteș, Ndiesse, Popa, Barstan - Șerban, Tiihonen, Savin, Bîrnoi - Astafei, Haiduc
Rezerve: Ganea, Blidărean, Horșia, Ciubotaru, Magyari, Zukanovic, Cruceru, Fulop, Coza
Antrenor: Eusebiu Tudor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Fotbal mistuit de flăcări » Incendiul devastator a cuprins și stadionul: „Aerul continuă să fie irespirabil. Este un haos total”
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”