FOTBAL  »  LIGA 2  »  FCU CRAIOVA - UNIREA UNGHENI

FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani

Jibril Ibrahim a intrat pe parcursul meciului cu Unirea Ungheni. Foto: Facebook Fotbal Club Universitatea 1948

Articol de - Publicat joi, 12 septembrie 2024 22:02 / Actualizat joi, 12 septembrie 2024 22:02

Meciul dintre FCU Craiova și Unirea Ungheni, din etapa cu numărul 6 din Liga 2, s-a încheiat cu scorul de 2-0. Oltenii au câștigat din două faze fixe, dar jocul nu i-a convins pe puținii suporteri prezenți pe arena din Bănie.

FCU Craiova a marcat câte un gol în fiecare repriză. În minutul 9, atacantul Claudiu Bălan a deschis scorul, în urma unui corner, trecându-și în cont primul gol de la revenirea în tricoul alb-albastru.

În repriza secundă, stoperul Nestorly Lumbu a marcat în minutul 71, tot în urma unei faze fixe, o lovitură liberă.

FCU Craiova, huiduită acasă de fani pe finalul meciului cu Unirea Ungheni

În finalul partidei, la adăpostul celor două goluri, băieții lui Marius Croitoru s-au mulțumit și au renunțat să mai atace.

Oltenii au început să paseze repetitiv în propria jumătate, spre nemulțumirea suporterilor prezenți pe arena din Bănie, care nu au înțeles atitudinea echipei favorite și au început să huiduie.

După această victorie, oltenii urcă pe locul 4 în clasament. Echipa lui Mititelu a obținut doar 3 victorii în cele 6 meciuri jucate până acum în Liga 2.

Unirea Ungheni este o nou-promovată, iar până acum nu a obținut nici o victorie în Liga 2.

Clasamentul din Liga a 2-a

FINAL. FCU Craiova - Unirea Ungheni 2-0

Min 9: GOOOL FCU Craiova! Claudiu Bălan a marcat din apropierea porții, în urma unui corner.
Min 71: GOOOL FCU Craiova! După o lovitură liberă bătută de pe partea sângă, Nestorly Lumbu a reușit să marcheze cu capul.

Echipele de start

FCU Craiova: C. Sandu - R. Negru, Lekiatas, Lumbu, Padula (cpt.) - Achim, V. Pop - Sidibe, Abbey, Moraru - Cl. Bălab
Rezerve: Gurău, Răduț, C. Albu, M. Ilie, Ghindovean, Ibrahim, Raicea, Kvakic, Dragu
Antrenor: Marius Croitoru

* Extrema stângă Matei Moraru, fotbalist adus în urmă cu câteva zile de la U Cluj sub formă de împrumut, e singurul nou-venit titularizat azi de Croitoru

Unirea Ungheni: Geantă - Chinteș, Ndiesse, Popa, Barstan - Șerban, Tiihonen, Savin, Bîrnoi - Astafei, Haiduc
Rezerve: Ganea, Blidărean, Horșia, Ciubotaru, Magyari, Zukanovic, Cruceru, Fulop, Coza
Antrenor: Eusebiu Tudor

FCU Craiova, doar pe locul 8 după 5 etape

FCU Craiova, echipă retrogradată la finalul sezonului precedent din Superligă, ocupă doar poziția a opta în clasament după 5 etape.

FCU Craiova a pierdut în prima etapă în deplasare cu CSM Reșița, scor 0-2, stabilit încă din minutul 6. Din minutul 12 echipa lui Marius Croitoru a evoluat în 10 oameni, după eliminarea lui Tudor Oltean.

Pentru FCU Craiova au urmat două victorii consecutive, 1-0 acasă cu Chindia Târgoviște și 2-1 în deplasare cu Dumbrăvița, iar apoi o remiză, scor 1-1, acasă cu Șelimbăr.

Oltenii au fost eliminați din Cupa României de Unirea Alba-Iulia, scor 4-5 la penalty-uri, după 1-1 în timp regulamentar. În etapa anterioară FCU Craiova a remizat, scor 0-0, cu Steaua.

Unirea Ungheni, singura echipă fără gol marcat în Liga 2

Unirea Ungheni a început campionatul cu o remiză albă în deplasare cu CS Mioveni, după care au urmat două înfrângeri, 0-3 cu Metaloglobus și 0-1 cu Chindia Târgoviște. În etapa a cincea, a urmat o altă remiză albă, cu Șelimbăr.

În etapa a doua, Unirea Ungheni ar fi trebuit să joace împotriva Corvinului Hunedoara, dar meciul a fost amânat.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus