FOTBAL  »  LIGA 2  »  PROTEST

FOTO Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”

Protest la Mioveni - Steaua, foto: Captură Youtube @Argeș Știri +9   FOTO
Protest la Mioveni - Steaua, foto: Captură Youtube @Argeș Știri

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024, 17:26 / Actualizat sambata, 26 octombrie 2024 17:43

Probleme mari pentru CS Mioveni. Fotbaliștii nu și-au primit salariile de mai bine de 5 luni, iar astăzi, la meciul din Liga 2 cu Steaua, au tras un mare semnal de alarmă. Steliștii s-au impus fără probleme, scor 4-0, însă duelul a început cu 10 minute întârziere din cauza unui protest.

La meciul cu Steaua, din etapa a 11-a, fotbaliștii Mioveniului au intrat pe teren cu un mesaj clar afișat pe un banner: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect. Muncim cu responsabilitate, vrem doar dreptate”.

FOTO. Protest la Mioveni - Steaua

+4 FOTO

Duelul, care ar fi trebuit să înceapă la ora 11:00, precum restul meciurilor din Liga 2, a început cu 10 minute întârziere. În cazul în care probleme financiare nu se vor rezolva, CS Mioveni ar putea avea soarta celor de la Viitorul Târgu Jiu. Gorjenii au intrat în faliment în urmă cu aproape două săptămâni, după ce nu s-au putut prezenta la două jocuri.

Protestul fotbaliștilor de la Mioveni vine în contextul în care conducerea clubului le-a promis recent faptul că vor rezolva toate aceste probleme de ordin financiar. Jucătorii pot cere să fie lăsați să plece liberi de contract, iar clubul ar putea intra în colaps.

Așadar, falimentul ar putea fi doar o chestiune de timp la CS Mioveni, formație care evolua în Superliga în urmă cu două sezoane! Mai mult decât atât, anul trecut a bătut la porțile primei ligi, însă a cedat în barajul cu FC Botoșani.

Jucătorii n-au mai văzut niciun ban din luna mai. Mulți dintre ei n-au mai crezut în promisiunile conducerii și au plecat încă din vară, însă cei care au rămas se confruntă cu probleme foarte mari.

Pe teren a existat o singură echipă. Steaua a deschis scorul în minutul 15, după reușita lui Răsdan, iar Chipirliu a dublat avantajul formației lui Daniel Oprița (43 de ani) 4 minute mai târziu.

Nacho Heras a marcat golul 3 pentru steliști în minutul 48, iar Răsdan a realizat „dubla” în minutul 82, după ce a transformat o lovitură de departajare.

În urma acestui rezultat, Steaua este pe locul 2 în Liga 2, cu 23 de puncte după 11 meciuri. De cealaltă parte, Mioveni este ultima (după falimentul celor de la Viitorul Târgu Jiu), cu 3 puncte în 10 meciuri.

Clasamentul la zi din Liga 2

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Liga 2
Zeljko Kopic, așa cum nu l-ai mai văzut! Reacția nervoasă îl interzice la derby-ul cu FCSB

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”