FOTBAL  »  NATIONALA  »  CE U19 ROMÂNIA

A început CE U19 din România! Serbia - Turcia 2-0. Spania - Belgia a fost amînat şi se rejoacă mîine

Gerard Deulofeu Foto: uefa.com

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 iulie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 20 iulie 2011 22:41

Campionatul European U19 din România a debutat cu probleme, astăzi, meciul vedetă dintre Spania şi Belgia fiind întrerupt în minutul 15 din cauza unei furtuni. Arbitrii au vrut să reia partida după o oră de pauză, dar oficialii belgieni au refuzat, astfel că meciul se va disputa mîine.

În celălalt meci din grupă s-au întîlnit Serbia şi Turcia, echipe considerate outsideri, dar care au oferit un spectacol demn de urmărit. Sîrbii s-au impus cu 2-0, după golurile reuşite în repriza secundă de Jojici şi Trujici.

Tot astăzi sînt programate meciurile din Gupa A, grupă din care face parte şi naţionala României. Echipa lui Lucian Burchel debutează împotriva Cehiei, în timp ce Irlanda şi Grecia se duelează în celălalt meci al grupei. Cele două partide vor începe la ora 21:00.

Spania - Belgia  1-0 (întrerupt în minutul 15)
Spaniolii au început foarte bine acest meci,  iar Morata, jucătorul lui Real Madrid, a deschis scorul în minutul 14 după ce a împins mingea în poartă de la 8 metri, după o pasă venită de la un adversar. După numai două minute, meciul a fost întrerupt de arbitrul central din cauza unei furtuni care ameninţa Mogoşoaia.

Arbitrii au revenit de la cabine după o oră de pauză şi s-au sfătuit cu organizatorii şi observatorii dacă meciul se va relua, dar s-au izbit de refuzul delegaţiei Belgiene. Astfel, meciul se va rejuca mîine, de la ora 19:00. Partida va începe de la scorul 0-0.

Regulamentul UEFA prevede că, îndiferent de momentul în care meciul este întrerupt, din cauze meteo, acesta se va relua din minutul 1

Vedeta naţionalei Spaniei e Gerard Deulofeu. Născut în Catalunia, în 1994, acesta a ajuns la Barcelona în 2003, la celebra academie La Masia. Avea doar nouă ani dar a fost imediat remarcat de antrenori. A debutat pe 2 martie 2011 la echipa secundă a clubului, iar în aprilie a făcut parte, pentru prima dată, din lotul formaţiei lui Guardiola, la partida cu Real Sociedad, fără să joace însă vreun minut.

Vezi un video de prezentare al puştiului minune de la Barcelona

Spania: Badia - Sergi Gomez, Ignasi Miquel, Jon Aurtenetxe, Rubén Pardo - Álvaro Morata, Alex, Pablo Sarabia - Albert Blázquez, Juanmi, Gerard Deulofeu
Belgia: Koen Casteels - Ngawa, Arslanagic, De Bock, Vansteenkiste - Pietermaat, Jore Trompet, Hazard, Maxime Lestienne - Van der Bruggen, Cuvelier

Serbia - Turcia  2-0
Min 24 - Ali Şahiner are o primă mare ocazie pentru Turci, dar trimite pe lîngă din poziţie ideală, de la 10 metri de poartă
Min 37 - Turcii domină fără prea mari probleme în aceste minute. Okan Alkan are o nouă şansă de gol, dar trimite pe lîngă poartă din marginea careului
Min 42 - Kamil Corekci scapă singur spre poartă, dar este semnalizat în offside. Banca turcilor a sărit în picioare, contestînd decizia arbitrului
Min 45+2 - S-a încheiat prima repriză
Min 48 - Sîrbii încep decişi a doua repriză, dar şutul puternic al lui Jojici este blocat de un apărător turc
Min 53 - Mrkela iroseşte o nouă şansă de gol pentru sîrbi, trăgînd pe lîngă poartă din interiorul careului
Min 57 - GOOL SERBIA! Jojici deschide scorul pentru sîrbi
Min 89 - GOOL SERBIA! Trujici aduce liniştea în tabăra Serbiei reuşind să înscrie pentru 2-0

Serbia
: Perici - Petkovici, Malbasici, Jojici, Mrkela - Causici, Pantici, Vitas, Pesici - Ivan Rogac, Kuzmanovici
Turcia: Kahveci - Alkan, Corekci, Ozmen, Gulle, Ali Şahiner - Iravul, Bekdemir, Başibuyuk - Nukan, Ali Dere

26 iulie: Turcia - Spania şi Belgia - Serbia
Ghid pentru CE Under-19. Vezi aici programul Europeanului şi cum ajungi la stadioane!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”