FOTBAL  »  NATIONALA  »  STATISTICĂ

Cum s-a calificat naţionala la Campionatul Mondial din '90 » Ei au format Generaţia de Aur de atunci

Hagi a făcut parte din echipa naţională care s-a calificat la Mondialul din '90

Articol de GSP - Publicat marti, 15 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 15 noiembrie 2011 20:00

15 noiembrie 1989, cu 22 de ani în urmă, Naţionala scria povestea primei calificări la un turneu final din contul "Generaţiei de Aur". România a învins puternica formaţie a Danemarcei şi a cîştigat grupa din care au mai făcut parte Danemarca, Grecia şi Bulgaria.

Pe un Ghencea plin, tricolorii au făcut imposibilul...
Ei sunt eroii:
Silviu Lung – Steaua;
Dan Petrescu - Steaua, a debutat la Naţională în martie 89 în spectaculoasa victorie reuşită de România în faţa Italiei;
Ioan Andone - Dinamo Bucureşti - a fost rechemat la Naţională după ce Marius Lăcătuş a insistat la Valentin pentru a i se reduce supendarea dată la meciul din campionat Steaua-Dinamo;
Ştefan Iovan - Steaua;
Iosif Rotariu - Steaua;
Gheorghe Popescu, singurul reprezentant al provinciei - a debutat în acelaşi meci cu Italia din martie 1989;
Ioan Sabău - Dinamo;
Dănuţ Lupu - Dinamo, un fotbalist cu un dribling fabulos;
Gheorghe Hagi - Steaua, Regele - punct.
Marius Lăcătuş - Steaua;
Gavrilă Pele Balint  -Steaua; nu mai jucase la nationala din 1987, de la partida castigata acasa cu Spania, scor 3-1. El mai marcase doar in doua partide amicale jucate in 84 contra prietenilor chinezi.
Dorin Mateuţ (Dinamo) a intrat în minutul 76 în locul lui Lăcătuş. A uitat oare cineva şutul lui Dorin?
Nicolae Ungureanu (Steaua): l-a înlocuit pe Balint în minutul 86.
Antrenor: Emeric Ienei

Filmul golurilor:
Minutul 6: Brian Laudrup trece de Iovan, pătrunde în careu, pasează lui Povlsen,iar vârful celor de la PSV deschide scorul.
Minutul 25: Lacatus reia cu capul din careu o minge trimisa din banda stanga de Rotariu o trimite lui Balint iar acesta o impinge in poarta danezilor;
Minutul 37: Sabău il gaseste in careu cu o pasa "marca inregistrata" pe Dan Petrescu care patrunde spre poarta dar este blocat de Peter Schmeichel. Portarul oaspetilor respinge mingea in fata, iar, dintr-un "carambol" balonul ajunge iarasi la "Moţul" care o trimite în plasă fără speranţe pt adversari.
Minutul 60:Balonul recuperat de Hagi ajunge Rotariu iar de la el la Marius Lăcătus, acesta printr-o deviere îl pune pe Sabău faţă-n faţă cu goalkeeper-ul danez care barează până la Balint, atacantul stelist şutând cu sete. 3-1 şi după 20 de ani România s-a calificat, din nou, la un turneu final mondial.

Un amănunt statistic peste care nu putem trece: 7 din cei 11 adversari din 15 noiembrie 1989 vor evolua în 1992 în finala CE câştigată de Danemarca în faţa Germaniei: Peter Schmeichel, John Sivebak, Kent Nielsen, Lars Olsen,John Jensen,Flemming Povlsen,Brian Laudrup.

Romania-Danemarca 3-1 (Balint, Sabau, Balint / Flemming Povlsen);
Clasament: Romania 9 puncte, Danemarca 8, Grecia 4, Bulgaria 3.

1989, an unic în fotbalul românesc
-în martie, 3 echipe româneşti au evoluat în sferurile cupelor europene, performanţă rămasă fără egal (Steaua CCE, Dinamo CC, Victoria Uefa);
-pe 29 martie 1989, România a învins pentru a doua oară Italia, gol Ioan Ovidiu Sabău. A fost pentru ultima dată când i-am învins pe "macaronari".
-19 aprilie 1989, Steaua a ajuns pentru a doua oară în finala CCE după ce a eliminat cu 5-1 la general Galatasray (4-0/1-1). În ultimul act au pierdut în faţa celei mai puternice echipe din istoria fotbalului, AC Milan.
-17 mai 1989, România-Bulgaria 1-0, victorie foarte importantă pt calificarea la CM;
-1 noiembrie 1989, Dinamo a învins cu 6-1 Panathinaikos Atena şi s-a calificat în sferturile CC. Ei vor ajunge până în semifinale.
-15 noiembrie 1989, România a izbutit după 20 de ani să ajungă la un nou turneu final mondial. Vor urma pt "Generaţia de aur" 3 calificări consecutive la mondiale (90,94,98) dar şi două turnee finale europene (96,2000).

……..
Balint nu mai jucase la nationala din 1987, de la partida castigata acasa cu Spania, scor 3-1. El mai marcase doar in doua partide amicale jucate in 84 contra prietenilor chinezi.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”