FOTBAL  »  NATIONALA  »   ROMÂNIA U19 - IRLANDA U19 0-0

Fără gol, fără calificare » România U19 - Irlanda U19 0-0

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iulie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 27 iulie 2011 00:20

România n-a reuşit să învingă nici în ultimul meci al grupei A, contra Irlandei, scor 0-0. A fost primul punct obţinut de "tricolori" la turneul găzduit de ţara noastră, însă România a terminat pe ultimul loc în grupa A, cu un singur gol marcat în trei meciuri.

Fotbaliştii lui Lucian Burchel au dominat prima parte a meciului, Năstăsie şi Chitoşcă avînd cele mai importante ocazii de gol. Ritmul primelor minute părea a ne da speranţe, reprezentativa noastră fiind obligată să cîştige la două goluri diferenţă.

Dacă în prima repriză ne-au lipsit ocaziile mari, în repriza secundă tricolorii s-au dezlănţuit. Gavra(65) a trimis mingea în bară din 8 metri, iar după cîteva momente golul marcat de Cehia în celălalt meci al grupei le-a mărit entuziasmul românilor. Benzar a trimis o "bombă" de la mare distanţă, dar portarul irlandez a reuşit să respingă.

După bara lui Benzar, norocul ne-a întors din nou spatele. Remeş a trimis bine cu capul din 10 metri, dar Carruthers a respins salvator de pe linia porţii. Tînărul talent al Rapidului, Stanciu, a încercat şi el să se remarce şi să arate că poate fi o variantă pentru mijlocul lui Răzvan Lucescu, şi a trimis în minutul 82 un şut ce i-a dat emoţii portarului irlandez McCarey.

Chiar dacă atitudinea nu le-a lipsit jucătorilor naţionalei, pînă în final tricolorii n-au reuşit să marcheze nici măcar unul din cele două goluri care ne-ar fi calificat în semifinale. România terminat pe ultimul loc al grupei A, avînd doar un singur gol marcat pe toată durata turneului.

În celălalt meci al grupei A,  Cehia a învins Grecia cu 1-0 şi ne-a oferit şansa să ne calificăm dacă am fi învins Irlanda la două goluri diferenţă. Cehia şi Irlanda s-au calificat în semifinale.

Clasamentul final al grupei A:

1. Cehia          9 pct
2. Irlanda         4 pct
3. Grecia          3 pct
4. România      1 pct.

Echipele de start:

Irlanda: McCarey - Doherty, Egan, O'Conner, Shaughnessy, Williams - Hendrick, Carruthers, O'Sullivan, Forde, Murray - Murphy

România: Brănescu - Remeş, Gugu, Avrămia, Murgoci - Benzar, Amet - Năstăsie, Stanciu, Chitoşcă - M.Roman

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”