FOTBAL  »  NATIONALA  »  VERDICT

Ilie Dumitrescu știe cine ar trebui să bată loviturile de departajare la națională: „Așa consider!”

Ilie Dumitrescu a dat verdictul în privința executantului de penalty-uri la echipa națională

Articol de - Publicat luni, 10 iunie 2024 08:43 / Actualizat luni, 10 iunie 2024 11:03

Ilie Dumitrescu (55 de ani), fost component al echipei naționale a României, a dat verdictul în privința jucătorului care ar trebui să execute loviturile de departajare, după ce Dennis Man (25 de ani) a ratat în amicalul cu Bulgaria.

România se pregătește pentru EURO 2024. Turneul final debutează vineri, 14 iunie, în timp ce selecționata pregătită de Edi Iordănescu va juca primul meci pe 17 iunie, la Munchen, cu Ucraina. Ilie Dumitrescu îl vede pe Nicolae Stanciu (31 de ani) drept jucătorul care ar trebui să bată penalty-urile la echipa națională.

Mihai Stoica a numit echipele de care FCSB ar trece lejer în Liga Campionilor
FCSB

Ilie Dumitrescu, despre executantul loviturilor de departajare la națională: „El trebuia să bată și cu Bulgaria”

România a avut un parcurs modest înainte de turneul final din Germania. A remizat fără gol cu Bulgaria și Liechtenstein. În prima partidă, Man a ratat o lovitură de pedeapsă, iar Ilie Dumitrescu este de părere că Stanciu reprezintă prima variantă în cazul unui penalty, urmat de Man și Ianis Hagi.

„Depinde de formula de start, dar în general sunt 3-4 executanți. Prima variantă ar fi Stanciu, apoi Dennis Man sau Ianis Hagi. La penalty-ul obținut contra Bulgariei a fost o împingere, nu un atac. Eu așa consider.

Eu am executat când am fost faultat și chiar într-un meci important, în ultimul minut de joc. Craiova conducea la noi acasă, în sezonul 1992-1993. Am fost faultat în ultimul minut. Asta ce însemna? Să zică Iordănescu să nu bat eu? Trebuia să bată Stanciu. În momentul în care ai scos un 11 metri, tu ai făcut un lucru pozitiv”, a spus Ilie Dumitrescu, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

„Tricolorii” se află în grupa E de la EURO 2024, alături de Belgia, Slovacia și Ucraina. Primele două clasate se califică în optimile turneului, alături de cea mai bună națională de pe locul 3. România nu a mai participat la un turneu final din 2016, atunci când a terminat pe ultimul loc într-o grupă cu Franța, Elveția și Albania.

VIDEO. Giani Kiriță mizează pe naționala României: „Facem 4 puncte la EURO 2024”

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”
Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda