FOTBAL  »  NATIONALA  »  REMIZĂ

Junioarele Under 19 au remizat cu Olanda, 1-1

Articol de GSP - Publicat joi, 05 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 05 aprilie 2012 19:27

Echipa noastră feminină Under 19 (antrenată de Mirel Albon şi Maria Delicoiu) a încheiat cu o remiză mini-turneul contând pentru grupa a 3-a a celui de-al doilea tur preliminar (ultimul) al Campionatului European U19, ediţia 2011-2012, informează frf.ro

Calificate din postura câştigătoarelor grupei la turneul final din Antalya (Turcia), din perioada 2-14 iulie a.c., încă după disputarea primelor două etape ale acestui mini-turneu, fetele noastre au încheiat excelentul parcurs azi, 5 aprilie a.c., cu un 1-1 contra naţionalei ţării gazdă a mini-turneului, Olanda.

Alexandra Lunca a deschis scorul în minutul 44, punctajul maxim la mini-turneu năruindu-se în minutul 89, când Sabine Becx a egalat.

În celălalt meci al zilei, Franţa - Islanda 1-0, clasamentul final al grupei a 3-a arătând astfel: 1. ROMÂNIA 7 puncte, 2. Franţa 6 puncte, 3. Olanda 2 puncte, 4. Islanda 1 punct.

Aşadar, România ajunge la turneul final cu următorul bilanţ înregistrat în cele două mini-turnee contând pentru respectivele tururi de calificare: 4 victorii, 1 egal şi o singură înfrângere (0-2 cu Belgia în primul tur preliminar, disputat în toamna anului trecut).

Componentele reprezentativei române şi membrii staff-ului tehnic vor reveni în ţară, pe aeroportul Henri Coandă, mâine, 6 aprilie a.c., la ora 16.00, cu o cursă TAROM de la Amsterdam, fericite pentru prima calificare la un turneu final al vreunei naţionale feminine româneşti, alături de tricolore şi de echipa ţării gazdă a fazei finale, Turcia, căpătând dreptul de participare Portugalia, Suedia, Spania, Serbia şi Anglia. A mai rămas de stabilit ultima reprezentativă calificată, ea urmând să fie cea mai bună dintre echipele clasate pe locul 2 (în calcul vor fi luate exclusiv rezultatele înregistrate contra formaţiilor de pe locurile 1 şi 3 din grupele respective).

Citeşte şi: Naţionala de fotbal feminin U19 s-a calificat în premieră la un turneu final

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”