FOTBAL  »  NATIONALA  »  KAZAHSTAN - ROMÂNIA 1-1

VIDEO » Tineretul a reuşit doar un egal în Kazahstan, după ce a condus 44 de minute » Ne-am înecat la mal

Articol de - Publicat sambata, 03 septembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 25 iulie 2013 00:26

"Tricolorii" mici au controlat jocul şi au reuşit să înscrie prin Grozav, dar totul s-a năruit în minutul 74, cînd Moldovan a dormit la şutul spectaculos al lui Beisebekov, de la 40 de metri VEZI AICI REZUMATUL!

"Vrem două victorii cu Kazahstan şi Letonia, pentru a pregăti liniştiţi meciurile cu Franţa" era obiectivul lui Emil Săndoi înainte de plecarea către Almaty. Ieri după- amiază, totul s-a năruit la şutul -bombă trimis de Beisebekov de la 40 de metri sub transversala mult prea fiţosului Moldovan.

Păcat de golul lui Grozav
Totul începuse bine pentru noi. Jucătorii lui Săndoi controlau jocul, iar ocaziile începeau să se adune la poarta lui Otarbayev. În minutul 30 a venit şi pătrunderea lui Grozav pe stînga, încheiată cu ocu şutul surprinzător pe colţul scurt. Apoi, în primul minut de prelungiri, după o centrare a lui Matei, Rada, din mijolocul careului, a izbit bara.

Lunetistul Beisebekov
Ne-am simţit frustraţi în minutul 47, cînd Rîpă a fost călcat cu crampoanele pe faţă de un adversar, iar arbitrul nu a dat nici măcar cartonaş galben. Apoi, după egalarea neaşteptată, când Beisebekov l-a surprins pe şi aşa nesigurul Moldovan, ne-am zbătut aiurea. Am atacat, dar fără orizont, fără şanse, fără speranţă. Adică în nota şablon a fotbalului nostru juvenil.

"Am scăpat nedrept victoria, printr-o execuţie formidabilă, cum rar vezi în fotbal. Franţa e favorita grupei, iar nouă nu ne mai rămîne decît să ne vindem cît mai scump pielea. Trebuie să acceptăm realitatea"
Emil Săndoi, antrenor România

Grupa 9, Preliminariile CE U21 (Israel 2013)
1.    Franţa    1    1    0    0    3p    3-0
2.    Slovacia    1    1    0    0    3p    2-0
3.    Kazahstan    2    0    2    0    2p    1-1
4.    România    2    0    2    0    2p    1-1
5.    Letonia    2    0    0    2    0p    0-5

S-au jucat: România-Kazahstan 0-0, Slovacia-Letonia 2-0, Kazahstan-România 1-1, Letonia-Franţa 0-3
Meciurile viitoare: 6 septembrie: Kazahstan-Slovacia, România-Letonia; 7 octombrie: Franţa-Kazahstan; 11 octombrie: România-Franţa, Letonia-Slovacia

Cîştigătoarele celor zece grupe preliminare şi cele mai bune patru echipe clasate pe locul doi se califică pentru play-off.

Apelul tulburător făcut de Vitali Klitschko, după ce rușii au bombardat Spitalul de copii din Kiev: „Cine suntem noi dacă permitem așa ceva?”
Altele
Basarab Panduru e sceptic! A lansat o ipoteză surprinzătoare după lovitura dată de CFR: „Eu nu cred”
Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat plecarea unui fotbalist: „L-am dat gratis”

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”