GSP.RO  »  INTERNATIONAL  »  BRAZILIA

Scandal în vestiarul Braziliei » Neymar l-a insultat pe președintele federației

Neymar // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 16 octombrie 2023 16:13 / Actualizat luni, 16 octombrie 2023 16:50

Neymar (31 de ani) este din nou în centrul unui scandal. Cel mai bun marcator din toate timpurile la naționala Braziliei l-a insultat pe președintele federației în urma remizei cu Venezuela, scor 1-1.

Brazilia și Venezuela s-au duelat în runda a treia din campania de calificări pentru Campionatul Mondial din 2026. Brazilia a deschis scorul în minutul 50 prin Gabriel (25 de ani), assist Neymar, dar Venezuela a reușit să câștige un punct grație reușitei lui Bello (28 de ani) din minutul 85.

Toate detaliile despre fotbalistul pentru care Becali a bătut palma » GSP i-a făcut portretul
FCSB

La finalul partidei Neymar a fost înjurat de fani, iar unul dintre aceștia a aruncat cu o pungă de floricele în atacantul lui Al-Hilal.

Nervos după acest incident, Neymar s-a luat de președintele federației, Ednaldo Rodrigues (69 de ani) pe care l-a insultat și l-a amenințat că nu va călători alături de echipă la Montevideo, unde Brazilia urmează să întâlnească selecționata Uruguayului.

Neymar l-a numit pe Rodrigues „fiu de c****”

Neymar a fost furios pe decizia federației de a disputa partida cu Venezuela în orașul Cuiaba, după ce brazilienii l-au jignit și au aruncat cu obiecte înspre el.

Potrivit AS, jurnalistul brazilian Jose Carlos Araujo a dezvăluit că Neymar a fost un car de nervi după incidentul cu suporterii și pe tunelul vestiarelor s-a întâlnit cu Rodrigues căruia i-a cerut socoteală pentru decizia de a disputa meciul în Cuiaba, iar apoi l-a jignit pe președintele federației, numindu-l „fiu de c****”.

Deși a amenințat că nu va merge la Montevideo, Neymar a făcut deplasarea alături de naționala Braziliei în capitala Uruguayului. Meciul se dispută marți noapte, de la ora 03:00.

Brazilia se află pe locul 2 în clasamnet, cu 7 puncte adunate în 3 partide, în timp ce selecționata pregătită de Marcelo Bielsa (68 de ani), Uruguay, este pe locul 4, cu 4 puncte.

Vezi și alte știri:

Comisia Europeană a stabilit un termen limită pentru dispariția gazoanelor artificiale din Europa
EUROPA
Fostul asistent al lui Mourinho este primul selecționer care a calificat Scoția la două Euro consecutive, după o pauză de un sfert de secol
SCOȚIA

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring