GSP SPECIAL  »  STIRILE SPORTIVE A1  »  POLI - AZERBAIDJAN “U21” 6-0

Taifun ofensiv

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 ianuarie 2009 00:00

Poli l-a recîştigat pe Vrsici, decisiv cu azerii, în timp ce conaţionalul Rusici a reuşit o triplă

Timişoara a fost nemiloasă ieri cu naţionala Azerbaidjanului U21, predînd o adevărată lecţie ofensivă. După umilinţa cu echipa secundă a lui VFB Stuttgart (1-2), bănăţenii au început tare, cu Dare Vrsici în rol de dirijor al acţiunilor tăioase la poarta adversă.

În minutul 5, slovenul a fost la un pas să deschidă scorul, dar a lovit doar bara. Cu 3 atacanţi în avanposturi, Poli a făcut instrucţie, iar Dejan Rusici a mitraliat tot ce a prins în ghetele sale. Atacantul a reuşit un hattrick în doar 17 minute (22, 36, 39), două dintre goluri fiind marcate după pasele lui Vrsici. Finalul de repriză i-a aparţinut chiar mijlocaşului sloven, care a înscris dintr-o lovitură liberă (44).

Asediul alb-violeţilor a continuat şi în repriza a doua, cînd Parks şi-a reconfirmat apetitul pentru gol (62), ultima reuşită a partidei venind de la Raţiu (70), după o nouă centrare perfectă a lui Vrsici.:O

Poli - Azerbaidjan "U21"    6-0
Rusici (22, 36, 39), Vrsici (44), Parks (62), A. Raţiu (70)
Poli: Taborda - Bonfim, Raţiu, Sretenovici, Latovlevici - Abiodun, Garcia, Vrsici - Rusici, Parks, Arman Karamian.
Antrenor: G. Balint.
Au mai jucat: Aldana, Sanchez, Baba
.

"Valoarea adversarului a fost modestă, dar sînt destule lucruri bune care trebuie remarcate, în primul rînd cursivitatea paselor şi preocuparea pentru finalizare"
Gabi Balint, antrenor Poli

Îl iau pe Amuneke
Poli îşi întăreşte lotul cu un mijlocaş ofensiv, care poate evolua şi atacant. Refuzat de Dinamo în decembrie, Kevin Amuneke (24 de ani) va semna cu Timişoara. Amuneke a jucat ultima oară la formaţia suedeză Norrkoping, în 27 de partide, reuşind să marcheze şase goluri. Atacantul are şi două convocări la echipa naţională, dar este celebru şi pentru faptul că este fratele cunoscutului Emmanuel Amuneke, care a jucat la Barcelona şi a fost ales cel mai bun jucător de pe continentul african.

Milhazes cedat
Fundaşul portughez Carlos Milhazes a fost împrumutat pînă în vară la Guimaraes. "Sînt bucuros că mi s-a dat şansa să plec în Portugalia. Sînt dezamăgit că nu am făcut o impresie mai bună la Poli, dar acum sînt concentrat doar pe munca mea de aici. Dacă îmi voi face treaba şi voi juca aşa cum ştiu, sînt sigur că Guimaraes mă va cumpăra definitiv", a explicat Milhazes.:)

Fără închizător
Gabi Balint a surprins în amicalul de ieri şi a introdus în teren o echipă ultraofensivă, jucînd practic fără un mijlocaş defensiv. La mijlocul terenului a fost aruncat din primul minut, argentinianul Jose Garcia, un veritabil conducător de joc, alături de Vrsici. Singurii închizători din lotul bănăţean, Alexa şi Borbely, nu au evoluat nici un minut în partida de ieri, în care Balint a menţinut sistemul 4-3-3

Amical cu Craiova
Timişoara a perfectat şi ultima partidă de pregătire înaintea returului. Pe 20 februarie, Poli va juca împotriva Universităţii Craiova, pe stadionul "Dan Păltinişanu". Altfel, azi, de la ora 17, Poli Timişoara va întîlni Vojvodina Novi Sad (Serbia, I), în ultimul joc al cantonamentului din Antalya. Meciul va fi transmis LIVE pe violamania.ro.

.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Gheorghe Hagi a vândut iar! „Regele Exporturilor” este noul investitor de la Farul și oferă o sumă importantă: „Nu-mi place fotbalul, dar cred în Hagi!” + Cum arată acum acționariatul
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”