INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Articol de - Publicat luni, 14 octombrie 2024, 00:04 / Actualizat luni, 14 octombrie 2024 00:05

Austria s-a impus fără drept de apel pe teren propriu în fața Norvegiei, scor 5-1, într-o partidă din etapa cu numărul 4 a Ligii Națiunilor.

Rezultatele etapei a 4-a din Liga Națiunilor (Liga B)

Prima șansă importantă de gol a venit în minutul 6 și le-a aparținut oaspeților. După o acțiune desfășurată în flancul stâng, balonul a ajuns la Erling Haaland, care a trimis în bară din afara careului.

Două minute mai târziu, gazdele i-au taxat pe norvegieni, prin Marko Arnautovic, care a trimis o adevarată torpilă ce nu i-a lăsat nicio șansă lui Nyland.

Norvegienii au restabilit egalitatea în minutul 39, prin Alexander Sorloth, care a reluat cu capul o centrare trimisă de Julian Ryerson și a reușit să-l învingă pe portarul Pentz.

Astfel, cele două selecționate au intrat la egalitate la cabine, scor 1-1.

+5 FOTO

Norvegia, „sparring partner” pentru Austria în repriza secundă

Austria a evoluat mult mai bine în partea a doua a meciului, punând presiune pe defensiva scandinavilor încă din startul actului secund, iar în minutul 48, trupa lui Ralf Ragnick a primit o lovitură de la 11 metri, după un fault comis de Hanche-Olsen asupra lui Baumgartner.

Căpitanul Arnautovic a transformat fără emoții de la punctul cu var, reușind „dubla” și aducându-și astfel echipa din nou în avantaj.

În minutul 58, gazdele au marcat din nou, în urma unui corner de această dată. Fundașul central al celor de la Freiburg, Philipp Lienhart, a reluat cu capul centrarea lui Schmid, iar balonul a ajuns în plasa porții lui Nyland.

Cinci minute mai târziu, austriecii s-au distanțat la 4-1, grație reușitei lui Posch, care a finalizat cu capul centrarea trimisă de Marcel Sabitzer.

După alte 8 minute, trupa lui Ragnick a făcut 5-1 după o fază identică. Sabitzer a centrat, dar de data aceasta Gregoritsch a fost cel care a reluat cu capul în poarta norvegienilor, stabilind astfel scorul final al partidei.

Trei echipe cu 7 puncte în grupa B3 din Liga Națiunilor

În urma acestui rezultat, situația din grupa B3 din Liga Națiunilor este una extrem de interesantă.

Austria, Norvegia și Slovenia au câte 7 puncte după primele 4 etape, în timp ce Kazakhstan ocupă ultima poziție, cu un singur punct.

Astfel, lupta pentru promovarea în primul eșalon va fi extrem de disputată între cele 3 selecționate, iar naționala din Kazakhstan pare să fie sigură de retrogadarea în Liga C.

În etapa viitoare, Norvegia se va deplasa la Ljubljana pentru disputa cu Slovenia, în timp ce Austria va evolua împotriva Kazakhstanului, la Almaty.

Clasament UEFA Nations League (Liga B):

FINAL » Austria - Norvegia 5-1

• Au marcat: M. Arnautovic (8', 48' - P), P. Lienhart (58'), S. Posch (63'), M. Gregoritsch (71') / A. Sorloth (39')
  • În minutul 48, Austria a primit o lovitură de la 11 metri, în urma unui fault comis de Olsen asupra lui Baumgartner.