INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

REZUMATUL VIDEO Bayern Munchen, „thriller” la Frankfurt și primul loc e tot mai în pericol

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2024 22:33 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2024 22:46

Eintracht Frankfurt și Bayern Munchen au remizat spectaculos, 3-3 pe Deutsche Bank Park, în duelul etapei cu numărul 6 din acest sezon de Bundesliga.

Trupa lui Vincent Kompany a deschis scorul în minutul 15, prin Kim Min-Jae, care a reușit să înscrie din interiorul careului advers, după o pasă primită din partea lui Thomas Muller.

Gazdele au restabilit egalitatea șapte minute mai târziu, prin egipteanul Omar Marmoush, care a fost lansat excelent de Knauff, iar atacantul lui Frankfurt a reușit să-l învingă pe Neuer din apropierea punctului cu var.

Eintracht Frankfurt - Bayern Munchen 3-3: a doua remiză consecutivă pentru bavarezi în Bundesliga

„Vulturii” au trecut în avantaj în minutul 35. Același Marmoush a câștigat un duel cu Upamecano, după care i-a pasat decisiv lui Hugo Ekitike, iar atacantul francez a înscris printre picioarele goalkeeper-ului lui Bayern.

După doar 3 minute, egalitatea a fost restabilită din nou. De data aceasta, Bayern a fost echipa care a revenit pe tabelă, grație lui Dayot Upamecano, care a profitat de o respingere greșită a portarului lui Frankfurt și a trimis mingea în poartă.

Astfel, cele două echipe au încheiat la egalitate prima repriză, scor 2-2.

+4 FOTO

După doar 8 minute de la startul actului secund, bavarezii au trecut din nou în avantaj.

Harry Kane și Michael Olise au combinat spectaculos în marginea careului advers, iar jucătorul francez a trimis un șut la colțul lung, nelăsându-i nicio șansă lui Kaua Santos

Frankfurt a izbutit egalarea în prelungirile partidei

Scorul final al meciului a fost stabilit în cel de-al 4-lea minut suplimentar.

Elevii lui Dino Toppmoller au declanșat un contraatac rapid, iar nou intratul Ebimbe i-a trimis o pasă excelentă lui Marmoush, care l-a învins din nou pe Neuer, iar astfel egipteanul a realizat „dubla” și a salvat un punct important pentru echipa sa.

În etapă viitoare, Bayern va primi vizita vicecampioanei din sezonul trecut, VfB Stuttgart, în timp ce Frankfurt va evolua pe terenul campioanei Leverkusen.

Clasament Bundesliga:

VIDEO » Rezumatul partidei Frankfurt - Bayern (3-3)

Eintracht Frankfurt - Bayern Munchen » Echipele de start:

Eintracht Frankfurt (4-4-2): Kaua Santos - Kristensen, Tuta, Koch, Theate - Knauff, Skhiri, Larsson, Chaibi - Ekitike, Marmoush
Rezerve: Grahl - Amenda, Bahoya, Collins, Dahoud, Ebimbe, Gotze, Matanovic, Nkounkou, Uzun
Antrenor: Dino Toppmoller

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Guerreiro, Upamecano, Kim, Davies - Kimmich, Pavlovic - Olise, Muller, Gnabry - Kane
Rezerve: Peretz - Aznou, Coman, Dier, Goretzka, Laimer, Palhinha, Sane, Tel
Antrenor: Vincent Kompany

Stadion: Deutsche Bank Park (Frankfurt)
Arbitru: Benjamin Brand

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ianis Hagi, bun și rău: pasă de gol și cartonaș roșu direct în 33 de minute pentru Rangers, la revenirea în prima echipă!
Stranieri
Nu a mai rezistat: Gigi Becali l-a scos de pe teren în minutul 28, la 0-1 cu Buzău!
Ședință de urgență la Rapid » Ce urmează după eșecul lamentabil cu FC Botoșani

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”