INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - ARSENAL

FOTO Schema prin care Arteta i-a dat mat lui Guardiola în prima repriză » Le-a reușit „tunarilor” din a doua încercare!

Gabriel Magalhaes, fundașul central a lui Arsenal, a marcat cu capul în derby-ul cu Manchester City, la căpătul unei scheme care a surprins apărarea adversă/ FOTO Imago Images +9   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2024 19:33 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 22:28

Gabriel Magalhaes, fundașul central a lui Arsenal, a marcat cu capul pentru 2-1 în derby-ul cu Manchester City, la căpătul unei scheme care a surprins apărarea adversă pentru a doua oară în două minute.

Stoperul brazilian a făcut 2-1 pentru Arsenal în minutul 45+1, după ce cu doar două minute înainte ratase o ocazie rarisimă, tot cu capul, cu poarta goală. Cele două faze au fost identice, doar că abia a doua încercare s-a transformat în gol.

FOTO. Cum i-a dat Arteta mat lui Pep Guardiola: golul lui Gabriel în City - Arsenal

Golul lui Gabriel în Manchester City - Arsenal
Golul lui Gabriel în Manchester City - Arsenal/ foto Imago Images
+4 FOTO

Dar cum i-a dat mai Arteta lui Guardiola în prima repriză a derby-ului? Antrenorul lui Arsenal a pus doi jucători care să îl blocheze pe portarul Ederson, astfel încât acesta să nu poată ieși pe centrarea care avea să vină din corner.

De fiecare dată s-a întâmplat la fel. Saliba a stat în dreapta lui Ederson, iar Gabriel Martinelli s-a poziționat în spatele portarului lui City. Astfel, brazilianul nu a putut ieși pentru a respinge mingea centrată în careul de 6 metri.

De fiecare dată schema a ieșit. Saka a centrat perfect, mingea a ajuns la Gabriel, iar stoperul a lovit-o cu capul. Prima dată a trimis mult peste „transversală”, iar a doua oară a cadrat, nu s-a mai repezit spre balon, și a marcat.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
MM Stoica, apel în direct: „Aseară am aflat. Îl rog din suflet să facă publice discuțiile”
Andrei Rațiu, decisiv pentru Rayo Vallecano cu Atletico Madrid. Românul a fost „integralist”
Stranieri
Debut în Ligue 1 pentru internaționalul român! » La 20 de ani, a intrat direct titular
Stranieri

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”