INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - ARSENAL

Acuze dure la adresa lui Arsenal: „Niște lași!”. Ce record negativ au bifat doi „tunari”

Gabriel Magalhaes, fundașul central a lui Arsenal, a marcat cu capul în derby-ul cu Manchester City, la căpătul unei scheme care a surprins apărarea adversă/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat luni, 23 septembrie 2024, 13:15 / Actualizat luni, 23 septembrie 2024 13:53

Bernardo Silva, mijlocașul lui Manchester City, a acuzat maniera ostilă și defensivă de care Arsenal a jucat pe Etihad Stadium, unde doi „tunari”, Havertz și Timber, n-au reușit să bifeze măcar o pasă reușită! Record în Premier League.

Campioana Manchester City a scos doar un punct din „șocul” cu rivala Arsenal (2-2), duminică, deși a avut superioritate numerică pe toată durata reprizei secunde, după eliminarea lui Trossard (45+8).

+17 FOTO

Bernardo Silva: „Liverpool a jucat întotdeauna deschis împotriva noastră, la victorie”

„Cetățenii” au egalat abia în minutul 90+8, prin John Stones, iar mijlocașul Bernardo Silva a dat vina la final pe stilul ostil și ultradefensiv al adversarei. Invitat să compare jocul Arsenalului cu al lui Liverpool, o altă contracandidată la titlu, portughezul a spus că „tunarii” sunt „niște lași.

De cât ori am întâlnit-o, Liverpool a jucat deschis, la victorie. Ceea ce nu se poate spune despre Arsenal. Echipa lui Arteta a apelat la manevre ostile cu mult înainte ca Trossard să fie eliminat. Rodri a fost expediat de două ori la pământ în primele zece minute și arbitrul n-a luat atitudine. Le-a tolerat inclusiv tragerile de timp”.

Kai Havertz și Jurrien Timber n-au reușit să dea măcar o pasă bună tot meciul!

Rămasă în inferioritate înaintea pauzei, dar cu avantaj de un gol pe tabelă, 2-1, Arsenal s-a cantonat efectiv în propria jumătate, după reluare.

Creativitatea a fost atât de grav afectată, încât atacantul Kai Havertz și fundașul Jurrien Timber au reușit să stabilească un record negativ pentru jucătorii de câmp folosiți 89 de minute sau mai mult într-un meci de Premier League.

În tot meciul, ei n-au reușit să dea nici măcar o pasă reușită! Primul din 5 tentative, celălalt din 6 încercări. Managerul Mikel Arteta a lăudat însă efortul defensiv al echipei sale.

Mikel Arteta: „Sunt mândru de băieți”

„Am fost puși sub presiune, a trebuit să ne apărăm în anumite momente cu câte șase oameni în propriul careu. Asta este. Incredibil, sunt atât de mândru de băieți.

Când supraviețuiești așa atâtea minute, să cedezi așa cum am făcut-o noi, pentru că a trebuit să jucăm 97 de minute, apoi 99, este o mare dezamăgire. Dar, în același timp, trebuie să fiu mândru de ei”, a spus Arteta în fața camerelor de luat vederi.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură