INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

FOTO Festival de goluri la Kiel » Bayern Munchen nu i-a dat nicio șansă nou-promovatei Holstein

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 15:29 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 22:15

Bayern Munchen a zdrobit-o pe nou-promovata Holstein Kiel, scor 6-1, astfel bavarezii urcă pe primul loc din Bundesliga.

Meciurile etapei a 3-a din Bundesliga

Formația antrenată de Vincent Kompany a început partida în forță, reușind să deschidă scorul după doar 13 secunde de la începerea jocului, grație reușitei lui Jamal Musiala.

Primul hattrick al sezonului pentru Harry Kane

În minutul 7, bavarezii și-au dublat avantajul. Căpitanul lui Kiel, Lewis Holtby, a pierdut balonul în propria jumătate de teren, acesta a ajuns la Serge Gnabry, care l-a servit perfect pe Harry Kane, iar englezul l-a învins pe Weiner.

După alte 6 minute, Bayern s-a distanțat la 3-0, în urma autogolului lui Remberg.

Scorul final al primei reprize, 4-0, a fost stabilit tot de Harry Kane, care a reușit dubla în minutul 43, după ce a fructificat o pasă primită de la Kingsley Coman.

În prima fază a reprizei secunde, Holstein Kiel a avut o șansă de a reduce din diferență, însă lovitura de cap a lui Pichler a lovit transversala porții lui Manuel Neuer.

Cu toate acestea, tot Bayern a reușit să marcheze. Intrat pe teren după pauză în locul lui Serge Gnabry, Michael Olise a reușit să înscrie în minutul 65.

Golul de onoare al gazdelor a venit în minutul 83, după lovitură de cap a lui Gigovic.

Rezultatul final al partidei a fost stabilit de Harry Kane în prelungirile partidei, care a transformat o lovitură de la 11 metri pe care tot el a obținut-o. Astfel, englezul a reușit primul său hattrick din acest sezon de Bundesliga.

În etapa viitoare, ambele echipe vor juca în deplasare. Bayern va merge la Bremen pentru disputa cu Werder, iar Holstein Kiel o va întâlni pe VfL Bochum.

FINAL » Holstein Kiel - Bayern Munchen 1-6

• Au marcat: Gigovic (83') / J. Musiala (1'), H. Kane (7', 43', 90+1' - pen), N. Remberg (autogol, 13'), M. Olise (65')
  • Click AICI pentru statistici

Holstein Kiel - Bayern Munchen » Echipele de start:

Holstein Kiel (3-5-2): Weiner - Johannson, Erras, Javorcek - Becker, Knudsen, Holtby, Remberg, Porath - Machino, Pichler
Rezerve: Dahne - Arp, Gigovic, Harres, Ivezic, Puchacz, Rosenboom, Schulz, Geschwill
Antrenor: Marcel Rapp

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Boey, Upamecano, Kim, Guerreiro - Kimmich, Palhinha - Coman, Musiala, Gnabry - Kane
Rezerve: Ulreich - Davies, Dier, Sane, Pavlovic, Tel, Laimer, Muller, Olise
Antrenor: Vincent Kompany

Stadion: Holstein Stadion (Kiel)
Arbitru: Tobias Reichel

Clasamentul din Bundesliga:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice
„Cutremur” la gigantul din Seria A! Și-a dat afară antrenorul după 4 etape: „Decizie în interesul clubului” » Cine e favorit să fie numit în locul lui

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”