INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 21:04 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 22:07

Inter Milano și Juventus au încheiat la egalitate, 4-4 pe Giuseppe Meazza, în derby-ul etapei cu numărul 9 din Serie A.

Rezultatele etapei a 9-a din Serie A

Gazdele au deschis scorul în minutul 15. Marcus Thuram a scos o lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat în careu de către căpitanul „bianconerilor”, Danilo, iar Piotr Zielinski a transformat fără emoții de la punctul cu var, aducându-și astfel echipa în avantaj pe tabelă.

Rezumatul spectacolului din derby-ul Italiei: Ca la teatru!

Dusan Vlahovic, primul gol din carieră pe Giuseppe Meazza

Avantajul „nerazzurrilor” a durat doar 5 minute. Juventus a restabilit egalitatea prin Dusan Vlahovic, care a fost servit perfect de către Weston McKennie, iar atacantul sârb a îndeplinit o simplă formalitate, înscriind din câțiva metri.

Odată cu aceasta reușită, Dusan Vlahovic a spart gheața pe Giuseppe Meazza/San Siro, arenă pe care atacantul sârb nu izbutise să înscrie în precedentele 18 apariții pe care le-a avut, fie în tricoul lui Juventus, fie în cel al Fiorentinei.

Oaspeții au trecut în avantaj în minutul 26, după o acțiune superbă a lui Francisco Conceicao, care s-a distrat cu apărarea Interului, după care a trimis o minge în centrul careului advers, de unde Timothy Weah a reluat fără emoții în poarta lui Sommer.

Juventus a primit primul gol din acțiune în acestă stagiune internă

În minutul 35, Henrikh Mkhitaryan a restabilit avantajul pe tabelă, după ce l-a învins pe Di Gregorio cu un șut din afara careului, marcând astfel primul gol din acțiune în poarta „Bătrânei Doamne” din acest sezon de Serie A.

După doar două minute, centralul partidei, Marco Guida, a dictat o nouă lovitură de la 11 metri pentru trupa lui Simone Inzaghi, în urma unui fault comis de Pierre Kalulu asupra lui Dumfries în propriul careu.

Zielinski a făcut dubla, stabilind astfel scorul final al primei reprize, 3-2 în favoarea gazdelor.

+5 FOTO

Echipa care a început mai bine actul secund a fost tot cea a lui Simone Inzaghi, iar în minutul 53, Denzel Dumfries a majorat avantajul lui Inter, după ce marcat în urma unei lovituri de la colțul terenului pe care a bătut-o Piotr Zielinski.

Revenire spectaculoasă a „bianconerilor”

După marcarea golului de 4-2, Inter a continuat să preseze și a ratat câteva ocazii importante prin Barella și Dimarco.

Deși părea ca nu mai are multe de spus în acest meci, Juventus a reușit să reducă din diferență în minutul 71, prin nou intratul Yildiz, care l-a învins pe Sommer în urma unui contraatac perfect gestionat de trupa lui Thiago Motta.

Scorul final al partidei a fost stabilit de același Yildiz în minutul 82, după o acțiune similară celei din minutul 71.

După această remiză, Inter acumulează 18 de puncte și ajunge la 4 puncte în spatele liderului Napoli.

De cealaltă parte, Juventus face 17 puncte și rămâne pe 3 în Serie A.

În etapa viitoare, Inter va juca pe terenul lui Empoli, în timp ce Juventus va primi vizita Parmei.

Clasament Serie A:

FINAL » Inter - Juventus 4-4

• Au marcat: P. Zielinski (15' - P, 38' - P), H. Mkhitaryan (35'), D. Dumfries (53') / D. Vlahovic (20'), T. Weah (26'), K. Yildiz (71', 82')
  • Click AICI pentru statistici

Inter - Juventus » Echipele de start:

Inter (3-5-2): Sommer - Pavard, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Zielinski, Barella, Mkhitaryan, Dimarco - Thuram, L. Martinez (cpt.)
Rezerve: Di Gennaro, J. Martinez - Arnautovic, Asllani, Berenbuch, Bisseck, Buchanan, Correa, Darmian, Frattesi, Palacios, Taremi
Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus (4-3-3): Di Gregorio - Cambiaso, Danilo (cpt.), Kalulu, Cabal - McKennie, Locatelli, Fagioli - Conceicao, Vlahovic, Weah
Rezerve: Perin, Pinsoglio - Adzic, Gatti, Mbangula, Rouhl, Savona, Thuram, Yildiz
Antrenor: Thiago Motta

Stadion: Giuseppe Meazza (Milano)
Arbitru: Marco Guida

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
La fel ca Gigi Becali! Șumudică a apărut cu crucea în mână și cu outfit de 3000 de euro! » Imagini incredibile cu antrenorul Rapidului

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”