INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED – TOTTENHAM 0-3

Ange Postecoglou și-a amintit după victoria de senzație cu Manchester United că Radu Drăgușin a fost eliminat cu Qarabag

Ange Postecoglou / Foto: Imago Images +5   FOTO
Ange Postecoglou / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 30 septembrie 2024, 08:19 / Actualizat luni, 30 septembrie 2024 10:43

Ange Postecoglou a vorbit la superlativ despre elevii săi, după ce Tottenham a învins-o în deplasare pe Manchester United (3-0), în etapa a 6-a din Premier League, și a ajuns la al 4-lea succes consecutiv în toate competițiile. Golurile nord-londonezilor au fost marcate de către Johnson (3’), Kulusevski (47’) și Solanke (77’). Drăgușin a intrat în minutul 81, în locul lui van de Ven.

Tehnicianul australian a spus despre fotbaliștii săi că au jucat incredibil. El a dezvăluit, la finalul duelului, că le-a transmis acestora că este important să știi cum te adaptezi la situațiile dificile din fotbal.

Bucuria lui Ange Postecoglou după Manchester United – Tottenham 0-3

În acest sens, Postecoglou a amintit că Tottenham a primit un gol în minutul 1 al succesului cu Brentford (3-1) din etapa trecută și că a jucat în inferioritate numerică din minutul 8 al victoriei cu Qarabag (3-0) din Europa League, în urma eliminării lui Radu Drăgușin,.

Am văzut o prestație remarcabilă. Am început bine jocul, am marcat un gol grozav și probabil mai trebuia să mai avem imediat după încă două sau trei goluri.

Presiunea îi copleșește apoi și încasează cartonașul roșu. După aceea, am văzut că am controlat bine jocul. Totul a fost posibil doar printr-un efort remarcabil din partea tuturor băieților.

Nu știu dacă sunt frustrat (n.r.- pentru că Tottenham nu marchează în general mai multe goluri), dar sunt doar un om. Mai mult credit vreau să le acord fotbaliștilor înșiși. Am jucat un fotbal incredibil și vreau ca ei să primească recompense.

În fiecare meci vrei să începi mereu bine, dar nu se întâmplă întotdeauna. Le-am spus băieților că în ultimele două jocuri am cedat în primele 20 de secunde împotriva lui Brentford și apoi am avut un om eliminat în primele opt minute, deci este vorba de a te descurca cu ceea ce ai la momentul respectiv.

Mason Mount, cu capul spart după duelul cu Drăgușin/ foto Imago Images

Este a patra victorie consecutivă și ne-am câștigat meciurile în moduri diferite, dar am rămas mereu fideli principiilor noastre și felului în care vrem să jucăm fotbal”, a declarat Ange Postecoglou, la finalul partidei, citat de beinsports.com.