INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

REZUMAT VIDEO Ce revenire în Serie A! Man, gol superb în Parma - Fiorentina » Cum s-a descurcat Mihăilă

Parma - Fiorentina, prima etapă a sezonului 2024/2025 din Serie A / FOTO: Imago +11   FOTO
Parma - Fiorentina, prima etapă a sezonului 2024/2025 din Serie A / FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2024 21:26 / Actualizat duminica, 18 august 2024 09:07

Parma a remizat cu Fiorentina acasă, scor 1-1, în etapa #1 din Serie A. Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost titulari pentru gazde.

Programul primei etape a sezonului de Serie A

Revenirea românilor Man și Mihăilă în Serie A a fost cu bune și cu rele pentru cei doi jucători de la Parma. Mihăilă a început furtunos partida cu Fiorentina, din etapa #1 a campionatului italian. Valentin a fost aproape de gol în minutul 5, la două faze consecutive.

Prima dată a trimis din apropiere cu stângul, la colțul scurt, dar Terraciano a respins cu piciorul. Apoi, la faza următoare, a trimis mult peste poartă din 7 metri, după o respingere în față a portarului Fiorentinei.

+6 FOTO

Parma nu a arătat ca o nou-promovată, a fost mai bună ca Fiorentina în startul partidei. Iar golul a venit pe fondul dominării „cruciaților”.

Dennis Man, gol superb pentru Parma împotriva Fiorentinei

Dennis Man a fost cel care a deschis scorul. Primul gol al Parmei de la revenirea în Serie A. Internaționalul român nu a punctat oricum, a trimis superb cu stângul la colțul lung, de la 16 metri, fără ca Terraciano să aibă vreo șansă să intervină.

Iar Parma nu a dat înapoi după gol, a stat în continuare peste Fiorentina și a fost mereu mai aproape de gol decât finalista ultimelor două ediții de Conference League.

Dennis Man și Vali Mihăilă au fost motoarele Parmei pe benzi, însă au terminat benzina după o oră de joc. Ambii au fost schimbați în minutul 65.

Greu fără Man și Mihăilă

Fiorentina a egalat 10 minute mai târziu, prin Biraghi, care a trimis din lovitură liberă în bară, balonul intrând din stâlp în plasă.

Fiorentina a rămas în 10 oameni în minutul 83, când Pongracic a văzut al doilea cartonaș galben, iar Parma a avut șansa să obțină victoria la revenirea în Serie A. Cyprien a ratat incredibil singur cu portarul, din poziție centrală. Atacantul Parmei a tras pe lângă poartă.

Jucătorii de atac ai Parmei nu au profitat de omul în plus și de situațiile favorabile din finalul meciului, iar partida s-a terminat la egalitate.

FINAL » Parma - Fiorentina 1-1

Dennis Man, gol superb

+17 FOTO

La revnirea în Serie A, Dennis Man a marcat primul gol al sezonului pentru Parma. El a trimis cu stângul, de la 16 metri, la colțul lung, aproape de vinclu.

Mihăilă, ratare uriașă

În minutul 5, Mihăilă a fost aproape de gol, dar a trimis peste poartă din 7 metri.

Parma - Fiorentina, echipele de start:

PARMA (4-2-3-1): Suzuki - Coulibaly, Osario, Circati, Valeri - Estevez, Bernabe - Man, Sohm, Mihăilă - Bonny
Antrenor: Fabio Pecchia

FIORENTINA (3-4-2-1): Terracciano - Martinez Quarta, Pongracic, Biraghi - Dodo, Mandragora, Amrabat, Parisi - Colpani, Sottil - Kean
Antrenor: Raffaele Palladino

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie