INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Cristiano Ronaldo aduce victoria Portugaliei în meciul cu Scoția

Articol de - Publicat duminica, 08 septembrie 2024 23:43 / Actualizat luni, 09 septembrie 2024 11:19

Portugalia a învins Scoția cu 2-1 la Lisabona, în a doua etapă a noului sezon de UEFA Nations League.

Astfel, lusitanii au maxim de puncte după primele două jocuri și sunt liderii grupei #1 din primul eșalon al Ligii Națiunilor.

Scoțienii au început mai bine partida, reușind să deschidă scorul în minutul 7, grație noului fotbalist al celor de la Napoli, Scott McTominay.

După golul primit, lusitanii au reacționat și au început să pună din ce în ce mai multă presiune pe defensiva Scoției.

Elevii lui Roberto Martinez nu au reușit însă să înscrie până la pauză, deși au avut câteva ocazii importante prin Rafael Leao și Diogo Jota

Odată cu începerea reprizei secunde, și-a făcut apariția pe teren și Cristiano Ronaldo.

Portughezii au evoluat mult mai bine în actul secund, reușind să egaleze după doar 9 minute de la reluarea jocului, când Bruno Fernandes a reușit să-l învingă pe Gunn.

Ulterior, a venit rândul superstarului Cristiano Ronaldo să fie în prim-plan. Acesta a avut două ocazii mari de a înscrie, însă de fiecare dată mingea a lovit bara porții lui Gunn.

Cristiano Ronaldo a început cursa pentru golul 1000

Atacantul celor de la Al-Nassr a reușit în cele din urmă să înscrie, în minutul 88, după o pasă foarte bună primită din partea lui Diogo Jota.

Astfel, grație reușitei cu numărul 901 din carieră, Ronaldo a stabilit scorul final al partidei, aducând cele 3 puncte pentru Portugalia.

+3 FOTO

FINAL » Portugalia - Scoția 2-1

Rezultatele etapei #2 a ligii A din noul sezon de UEFA Nations League

Portugalia - Scoția » Echipele de start:

Portugalia (4-3-3): Costa - Semedo, Dias, A. Silva, Mendes - Fernandes, Palhinha, B. Silva - Neto, Diogo Jota, Leao
Rezerve: Sa, R. Silva - Dalot, Goncalves, Felix, J. Neves, R. Neves, Quenda, Santos, Trincao, Veiga, Ronaldo
Selecționer: Roberto Martinez

Scoția (4-2-3-1): Gunn - Ralston, Hanley, McKenna, Robertson - McClean, Gilmour - McGinn, McTominay, Christie - Dykes
Rezerve: Clark, McCracken - Barron, Conway, Doak, Doig, Gauld, Johnston, Morgan, Porteous, Shankland, Souttar
Selecționer: Steve Clarke

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc