INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Fabian Hurzeler a fost ales antrenorul lunii august în Premier League

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2024 15:58 / Actualizat vineri, 13 septembrie 2024 16:33

Fabian Hurzeler, tehnicianul lui Brighton, a fost ales antrenorul lunii în Premier League, după ce a obținut două victorii și o remiză în primele trei etape.

Tehnicianul neamț, născut în Texas, a promovat-o în sezonul trecut pe St. Pauli în Bundesliga și a prins o mutare spectaculoasă în Premier League.

Fabian Hurzeler, antrenorul lunii în Premier League

În vârstă de doar 31 de ani, Fabian Hurzeler a fost ales antrenorul lunii august în Premier League, după un debut foarte bun pe banca „pescărușilor”.

În prima etapă, Brighton s-a impus în deplasare cu Everton, scor 3-0, iar în a doua etapă, „pescărușii” au câștigat acasă cu Manchester United, scor 2-1, după un gol marcat în minutul 90+5 de către Joao Pedro.

În etapa a treia, Brighton a remizat pe Emirates Stadium, scor 1-1, după ce a fost condusă la pauză. Kai Havertz deschidea scorul în minutul 38, dar eliminarea lui Declan Rice din minutul 49 i-a ajutat pe „pescăruși” să revină, iar Joao Pedro a reușit egalarea în minutul 58. Brighton a terminat meciul în atac, dar elevii lui Fabian Hurzeler n-au mai reușit să înscrie.

Brighton a înregistrat o victorie și în Cupa Ligii Angliei, scor 4-0 cu Crawley, echipă din a treia divizie a Angliei.

Fabian Hurzeler a doborât ca debutant recordul lui Jurgen Klopp

Hurzeler e cel care i-a depășit un record lui Jurgen Klopp în Germania, câștigând primele zece meciuri la debutul ca principal, în interval de trei luni la startul lui 2023 pe banca lui St. Pauli.

Cel mai tânăr antrenor din istoria Premier League, dar având statutul de interimar, a fost Ryan Mason, care a avut două mandate în rol provizoriu la Tottenham.

Când a fost chemat să acopere golul lăsat de plecarea lui Jose Mourinho, în aprilie 2021 (a rezistat două luni, până la finalul stagiunii). Acesta avea la momentul numirii 29 de ani și 312 zile (a fost caretaker și între aprilie și iunie 2023).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus
Liga Campionilor

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”