INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

FOTO+VIDEO Bayern s-a răzbunat pe Bochum pentru umilința cu Barcelona din Liga Campionilor » Bavarezii au făcut spectacol

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 20:20 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 20:36

Bayern Munchen s-a impus fără drept de apel pe terenul celor de la VfL Bochum, scor 5-0, iar astfel, trupa lui Vincent Kompany își consolidează poziția de lider în Bundesliga.

Rezultatele etapei a 8-a din Bundesliga

Prima șansă de gol a partidei a venit în minutul 8 și le-a aparținut gazdelor.

Servit perfect de către Masovic, Moritz Broschinski a ajuns într-o situație excelentă de a marca, acesta a reușit să îl învingă pe Neuer, însă Kim a avut o intervenție remarcabilă și a reușit să îndepărteze balonul de pe linia porții.

Bochum n-a marcat, Bayern s-a dezlănțuit

Trupa lui Vincent Kompany a început festivalul de goluri de la Bochum în minutul 16, atunci când Michael Olise a deschis scorul dintr-o lovitură liberă bătută perfect, la care goalkeeper-ul gazdelor n-a avut nicio reacție.

Zece minute mai târziu, bavarezii și-au dublat avantajul tot în urmă unei faze fixe. Joshua Kimmich i-a pus mingea pe cap lui Jamal Musiala, iar mijlocașul lui Bayern a reluat decisiv în poarta lui Drewes.

Astfel, elevii lui Kompany au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri pe tabelă.

+5 FOTO

Harry Kane a marcat din nou pentru Bayern în Bundesliga

În minutul 57, Bayern s-a distanțat pe tabelă. Jamal Musiala a avut o acțiune individuală superbă prin care a reușit să-și depășească doi adversari, după care i-a pasat devisiv lui Kane, care l-a învins pe portarul lui Bochum cu o execuție în forță.

După doar 8 minute, nou intratul Leroy Sane și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o execuție de toată frumusețea din afara careului.

Scorul final al partidei a fost stabilit în minutul 71 de Kingsley Coman, care a avut o execuție similară cu cea a lui Sane, dar de pe partea opusă a terenului.

După această victorie, trupa lui Vincent Kompany a acumulat 20 puncte și și-a reluat fotoliul de lider din Bundesliga, având un golaveraj mai bun decât RB Leipzig, echipă care are același număr de puncte ca bavarezii.

De cealaltă parte, VfL Bochum rămâne pe ultima poziție în clasament, cu un singur punct după primele 8 etape.

VIDEO » Rezumatul partidei Bochum - Bayern (0-5)

Clasament Bundesliga:

VfL Bochum - Bayern Munchen » Echipele de start:

VfL Bochum (3-5-2): Drewes - Medic, Ordets, Oermann - Passlack, Masovic, Sissoko, Losilla, Wittek - de Wit, Broschinski
Rezerve: Horn - Daschner, Gamboa, Hofmann, Holtmann, Kwarteng, Loosli, Miyoshi, Pannewig
Antrenor: Peter Zeidler

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Upamecano, Kim, Davies - Laimer, Palhinha - Olise, Musiala, Coman - Kane
Rezerve: Ulreich - Aznou, Dier, Gnabry, Goretzka, Guerreiro, Muller, Sane, Tel
Antrenor: Vincent Kompany

Stadion: Vonovia Ruhrstadion (Bochum)
Arbitru: Florian Exner

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
La fel ca Gigi Becali! Șumudică a apărut cu crucea în mână și cu outfit de 3000 de euro! » Imagini incredibile cu antrenorul Rapidului

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”