INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  NEMAN - CFR CLUJ 0-5

CRONICĂ DE SERGIU ALEXANDRU Neman Grodno - CFR Cluj 0-5 » Lecție de fotbal: CFR Cluj se califică în stil mare în turul 3! Meci perfect pentru trupa lui Petrescu

Neman Grodno - CFR Cluj  // FOTO: Ionuț Iordache (GSP) +5   FOTO
Neman Grodno - CFR Cluj // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de , , - Publicat joi, 01 august 2024 22:52 / Actualizat joi, 01 august 2024 23:27

CFR Cluj e în turul al treilea al preliminariilor Conference League, după 5-0 cu Neman Grodno (0-0 în tur), într-un meci jucat în Ungaria. Clujenii au avut o prestație solidă și nu au avut emoții pentru calificare.

Cronică de Sergiu Alexandru: CFR Cluj știe să joace și ofensiv! Trupa lui Petrescu s-a calificat cu stil

La Gyor, CFR Cluj a demonstrat că partida din tur a fost o simplă scăpare. Trupa lui Dan Petrescu și-a arătat adevărata valoare și își continuă drumul spre grupe.

Specialitatea casei

După un start de meci liniștit și echilibrat, în care cele două echipe s-au tatonat și au vrut să-și măsoare forțele, clujenii au apăsat pedala de accelerație. Au pus o presiune tot mai mare, iar golul a venit în mod natural. CFR a marcat prin specialitatea casei: fază fixă.

În minutul 17, Ciprian Deac a executat o lovitură liberă ca în vremurile bune. A trimis mingea fix în fața porții, de unde Muhar a reluat perfect. 1-0, iar CFR lua o opțiune serioasă pentru calificare. După gol, gazdele nu avut forța să forțeze egalarea, iar în spre finalul primei reprize tot clujenii au marcat. Ciprian Deac a jucat din nou rolul de servant: pasă în adâncime perfectă pentru Bîrligea, iar atacantul a reluat de la 12 metri, pe lângă portar. CFR a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză, iar lucrurile erau clare.

3 minute de vis pentru CFR

La cum au ieșit clujenii de la pauză, s-ar putea crede că nu a fost liniște în vestiar. De parcă Neman avea 2-0. În minutul 47, Muhar a marcat pentru 3-0, dar reușita a fost anulată pentru fault în atac. Apoi, Bîrligea a fost protagonist în două faze: în minutul 54 a ratat singur cu portarul, iar după trei minute a reușit dubla cu o execuție de generic: lob de la 25 de metri, peste portar, după ce a profitat de o neatenție în defensiva adversă. Între cele două faze ale lui Bîrligea, Boben putea marca și el, dar șutul din 4 metri i-a fost blocat.

Apoi, în minutul 60, CFR a stabilit scorul final. Korenica a marcat primul gol în tricoul clujenilor: șut perfect de la marginea careului. S-a făcut 4-0, iar CFR Cluj nu mai avea nicio emoție: era calificată în turul 3.

Din acel moment, meciul a curs liniștit. Dan Petrescu a început să schimbe piesele de bază, iar clujenii se gândeau deja la turul următor, unde vine Maccabi Petach Tikva. Pe final, fără să forțeze, Nkololo a închis tabela, după un șut de la 7 metri, printre picioarele portarului.

Desfășurarea meciului Neman Grodno - CFR Cluj 0-5

min. 90+4: Final de meci. CFR Cluj se califică în runda următoare
min. 90+3: GOOL CFR CLUJ! Nkololo face 5-0 după un șut de la 7 metri, printre picioarele portarului
min. 90: De la marginea s-au arătat 3 minute de prelungire
min. 79: CFR Cluj controlează finalul de meci și așteaptă fluierul final.
min 70: Alte două înlocuiri la CFR: Păun și Thaqi au intrat în locul lui Tachtsidis și Mogoș
min. 63: Primele schimbări la CFR Cluj: Ciprian Deac a fost înlocuit cu Nkololo, iar Keita i-a luat locul lui Muhar

min. 61: Ocazie pentru Neman. Mogoș a pasat slab către portarul Sava, iar Alyukov a ajuns primul la minge. L-a depășit pe portar, dar a tras pe lângă poartă, din unghi
min. 60: GOOL CFR CLUJ! Echipa lui Dan Petrescu se dezlănțuie. Korenica face 4-0 după un gol frumos. A preluat pe piept la marginea careului și a șutat la colțul lung, de la marginea careului

min. 57: GOOL CFR CLUJ! Daniel Bîrlgea face 3-0 cu un gol de senzație. Atacantul clujenilor a profitat de o neatenție în defensiva adversă și a șutat din prima, de la 25 de metri. A trimis mingea elegant, peste portarul advers, direct sub bară
min. 55: Boben reia din 4 metri, dar trage direct în portarul Belov, care respinge în corner
min. 54: Ocazie uriașă pentru CFR Cluj. Bîrligea scăpă singur cu portarul, dar trage slab, direct în el
min. 47: Muhar a marcat pentru 3-0, dar golul a fost anulat după un fault în atac. Reluarea a arătat că decizia a fost una corectă
min.46: A început repriza a doua

min. 45: Pauză
min. 44: Sava reține fără probleme un șut din unghi, trimis de Alykulov

min. 40: GOOL CFR CLUJ! Daniel Bîrligea majorează scorul, iar echipa lui Dan Petrescu e cu un pas în turul al treilea. Ciprian Deac a pasat excelent, în adâncime, iar Bîrligea s-a demarcat excelent și a finalizat cu un șut la colțul lung, de la 12 metri
min 33: Bîrligea a primit o pasă excelentă la marginea careului și a șutat de la 14 metri. Portarul Belov a reușit să respingă cu piciorul, în afara terenului
min. 25: CFR Cluj a reușit să treacă cu bine de primele minute de după gol. Gazdele nu au putut pune presiune pe clujeni, iar echipa lui Dan Petrescu se află în control

Neman Grodno - CFR Cluj // FOTO: Ionuț Iordache
+45 FOTO

min. 17: GOOL CFR CLUJ! Clujenii deschid scorul după o fază fixă! Specialitatea casei în mandatul lui Dan Petrescu. Ciprian Deac a executat excelent o lovitură liberă, în fața porții, iar Karlo Muhar a trimis cu latul în poartă, de la 6 metri
min. 12: Prima situație periculoasă a celor de la Neman Grodno. Karpovich a retrimis cu capul în mijlocul careului, dar Matei Ilie a fost pe fază și a respins din fața lui Savitski
min. 7: Început liniștit de meci, fără nicio ocazie notabilă la niciuna dintre porți
min. 1: A început meciul

Neman Grodno - CFR Cluj, echipe de start:

Neman Grodno: Belov – An. Vasilyev, Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia – Evdokimov, Kozlov – Karpovich, Zubovich, Alykulov – Savitski
Rezerve: Malievski, Gweth, Costrov, Kukharchik, Daineka, Anyukevich, Krautsou, Yakimov, Pavlyukovets, Legchilin, Lavrik, Kosmynin
Antrenor: Igor Kovalevich

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Camora – Muhar, Artean, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Thaqi, Abeid, Kamara, Păun, Keita, Kresic, Fica, Kun, Nkololo, Micheal
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Gyormot (Gyor, Ungaria)
Arbitru: Andreas Argyrou (Cipru) // Asistenți: Marios Kalogirou, Petros Petrou (Cipru)

UPDATE 21:00 » Arbitru de clasă prezent la meci

Viktor Kassai (48 de ani) a fost spectatorul surpriză al meciului din Ungaria dintre Neman Grodno și CFR Cluj. Fostul arbitru internațional s-a întreținut minute bune cu președintele „feroviarilor”, Cristi Balaj, dar și cu Marius Bilașco, directorul sportiv al clubului. Kassai este acum președintele arbitrilor din Austria.

Viktor Kassai locuiește în Gyor și-a venit direct la meciul CFR-ului de la Belgrad. Acolo unde a fost observatorul arbitrilor la Partizan - Dinamo Kiev, 0-3. Meci condus de o brigadă din România!

UPDATE 19:40 » CFR Cluj a ajuns la stadion

+43 FOTO

În jurul orei 18:30, ora locală, și CFR Cluj a ajuns la stadion. Jucătorii lui Dan Petrescu au părut încrezători înaintea meciului și calmi, fiind gata de a obține calificarea.

UPDATE 19:20 » Primele imagini de la stadion

Reporterii GSP prezenți în Ungaria transmit primele imagini de la stadionul din Gyor. Bielorușii au fost primii care au sosit la arenă, venind cu un autocar al companiei chineze Zhongtong Bus, una dintre cele mai mari din China.