INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA

Reacția presei din Slovenia, după Maribor - Universitatea Craiova: „Ce cadou”

Articol de - Publicat vineri, 26 iulie 2024 09:41 / Actualizat vineri, 26 iulie 2024 09:57

Universitatea Craiova a pierdut în deplasare cu Maribor, scor 0-2, în prima manșă din turul 2 preliminar din Conference League. Presa din Slovenia consideră că echipa lor a primit un cadou.

Denil Maldonado, fundașul central de la Universitatea Craiova, a fost eliminat în minutul 31 după un fault asupra lui Etienne Beugre. Iar oltenii au jucat o oră cu un om în minus și au cedat.

Repas și Jakupovic au marcat pentru vicecampioana Sloveniei, care e acum favorită la calificarea în turul 3 din Conference League.

Ce scrie presa din Slovenia după Maribor - Universitatea Craiova

„Maribor a profitat de cadoul oaspeților pe Ljudski vrt (n.r. - stadionul echipei)”, au titrat cei de la Ekipa24.

„După ce a fost eliminată în Europa League - în primul tur de echipa bulgară Botev Plovdiv - Maribor își continuă parcursul internațional în Conference League.

În primul meci din turul doi preliminar, echipa gazdă, care a avut mai mulți jucători pe teren în cea mai mare parte a meciului, a învins pe Ljudski vrt cvadrupla campioană a României. Jan Repas și Arnel Jakupovic au marcat în repriza a doua”, au continuat jurnaliștii sloveni.

„Cadoul” primit de Maribor de la Maldonado

„Din minutul 31, Maribor a avut un jucător în plus pe teren după ce Denil Maldonado - ca ultim apărător - a făcut un fault asupra lui Etienne Beugre, care a jucat în ciuda decesului tatălui său.

Atacantul ivorian se va deplasa vineri în țara sa natală. Africanul a marcat în ultimele minute ale primei reprize, dar golul a fost anulat pentru offside”, a mai scris sursa menționată despre meciul Craiovei din preliminariile Conference League.

Eliminarea lui Maldonado a fost decisivă, dar chiar şi cu un om mai puţin nu trebuia sa facem aceste greşeli în apărare, care ne-au costat. Cred că dacă continuam 11 contra 11 altul era rezultatul. Nu am reuşit să finalizăm acţiunile. A fost decizia mea să-l titularizez pe Maldonado, fiindcă e un jucător important. E adevărat, a făcut o greşeală.

- Costel Gâlcă, antrenor Universitatea Craiova

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească