INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  GERMANIA - ITALIA 1-1 (6-5 D. PEN.)

Buffon, dărâmat după eșecul cu Germania: ”Ne-am dat sufletul pe teren, e cea mai urâtă înfrângere”

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 iulie 2016 02:13

Gianluigi Buffon, portarul naționalei Italiei, a plâns la finalul partidei cu Germania (VIDEO), 1-1 și 5-6 la penalty-uri, care a eliminat-o pe Squadra Azzurra în sferturi la Euro 2016.

”Am făcut tot ce ne-a stat în putere. Când ești o echipă unită nimic nu este imposibil. Ce ne-a spus Conte? Ne-a lăudat. A spus că este mândru că a antrenat niște jucători ca noi, niște oameni ca noi. Am lăsat pe teren și ultimul strop de transpirație. Ne-am dat sufletul ca să ne îndeplinim visul.

Lacrimile mele? Meritam pentru grupul format să mergem mai departe, pentru cât de mult am muncit, pentru tot ce am reușit să trezim în sufletele oamenilor, pentru faptul că adversarii au ratat 3 penalty-uri, dar nu e suficient să învingi. E cea mai urâtă înfrângere”, a spus Gianluigi Buffon la Rai Sport.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”