INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  FINALĂ

Statistica IMPOSIBIL de crezut după finala Euro: Anglia, SUB o echipă eliminată acum 3 săptămâni!

Anglia a pierdut a doua finală consecutivă de Campionat European // foto: Guliver/gettyimages +25   FOTO

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2024 00:44 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 01:05

Anglia nu a reușit nici de această dată să câștige Campionatul European pentru întâia oară. Fotbalul economicos i-a costat până la urmă pe englezi, care au creat mai puțin pericol la porțile adverse decât Croația, formație eliminată în urmă cu 3 săptămâni, în grupe.

Anglia a trecut cu mare dificultate de toate fazele eliminatorii. În optimi, un gol înscris de Jude Bellingham în ultimul minut a menținut-o în cărțile calificării. În sferturi, englezii au trecut de Elveția la loviturile de departajare. În semifinale, un gol înscris în minutul 90 a trecut-o de Olanda.

Elevii lui Gareth Southgate n-au mai „păcălit-o” și pe Spania, în finala competiției, disputată la Berlin.

Ibericii au deschis scorul în minutul 47 prin Nico Williams, Cole Palmer a egalat pentru „The Three Lions”, iar Mikel Oyarzabal a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 86.

Statistica IMPOSIBIL de crezut după finala Euro 2024: Anglia, SUB Croația, eliminată acum 3 săptămâni

După fluierul final, statisticienii de la The xG Philosophy au scos de la sertar o statistică uluitoare, dificil de crezut. Ei bine, pe durata întregului turneu final, în cele 7 meciuri pe care le-a disputat, Anglia a adunat un xG total de 6,43.

Până și Croația, eliminată în faza grupelor, după numai 3 partide disputate, are mai mult, 7,10! Asta în condițiile în care Luka Modric și compania au părăsit turneul pe 24 iunie, în urmă cu 3 săptămâni.

Spania - Anglia, finala Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+21 FOTO

xG sau expected goals, ori numărul de goluri așteptate, reprezintă, conform Wyscout, un parametru care „alocă o anumită probabilitate fiecărui șut (în funcție de statisticile anterioare) privind posibilitatea de a înscrie din acea poziție”.

Dintre golurile înscrise de Anglia în fazele eliminatorii, exceptând penalty-ul transformat de Harry Kane cu Olanda, niciunul nu a avut un xG mai mare de 0,22. Asta înseamnă că golurile au venit din momente de joc de la care nu se așteptau multe, mai degrabă decât din acțiuni lucrate, care să-i lase pe englezi în situații primejdioase.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce revenire în Serie A! Man, gol superb în Parma - Fiorentina » Cum s-a descurcat Mihăilă

David Popovici, surprins pe străzile din Capitală la volanul mașinii primite de la Țiriac: „E bine, nu mă vait”

Ion Țiriac i-a premiat pe medaliații de la Jocurile Olimpice » 22 de autoturisme au fost înmânate sportivilor, multe VIP-uri au fost prezente