zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  OLANDA

Olandezul care a izbucnit în lacrimi a jucat cu România: „S-a terminat povestea”

Joey Veerman, în România - Olanda/ foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2024 23:00 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 04:39

Joey Veerman (25 de ani), mijlocașul naționalei Olandei, a jucat 27 de minute cu România (3-0), în optimile de finală de la EURO, iar la finalul partidei a vorbit despre incidentul din urmă cu o săptămână, când a izbucnit în lacrimi pe banca de rezerve a naționalei lui.

Veerman a fost titular în meciul pierdut de Olanda cu Austria, scor 2-3, în ultima etapă a grupelor de la EURO 2024. După un start de meci catastrofal, a fost schimbat în minutul 35, apoi a izbucnit în lacrimi pe bancă.

România - Olanda, optimi Euro 2024, foto: Cristi Preda / GSP
+45 FOTO

Cu România, el a intrat în repriza a doua, în minutul 67, iar la final a oferit declarații. Mijlocașul de la PSV a spus că și-a închis internetul după evenimentul din meciul cu Austria, dar că a trecut peste incident.

Joey Veerman, după România - Olanda: „S-a terminat”

„În final, contează doar dacă joci, iar eu sunt foarte fericit că am prins peste 25 de minute. Normal că mereu vreau să joc, dar eram naiv dacă mă gândeam să joc titular.

S-a terminat povestea. Înțeleg că trebuie să mă întrebați, dar s-a încheiat după ziua petrecută cu familia.

Nu a fost o săptămână ușoară. Primele două zile au fost foarte dificile, apoi am schimbat placa și m-am antrenat mai tare. Am văzut tot ce s-a spus și am decis să îmi închid internetul. Sunt multe lucruri pe care nu le-am citit”, a declarat Joey Veerman, potrivit sportnieuws.nl.

VIDEO. Denis Drăguș, reacții după înfrângerea cu Olanda: „Am dat totul la acest European. Ne doream să continuăm acest drum!”

Spaniolii de la AS, despre viralul „optimilor”: „Cel mai curios gest de la Euro este cel al României”