Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  CROAȚIA

FOTO Luka Modric, de la agonie la extaz în doar 32 de secunde din meciul Croația - Italia » Recordul stabilit

Luka Modric / Foto: Cristian Preda (GSP) +8   FOTO
Luka Modric / Foto: Cristian Preda (GSP)

Articol de - Publicat luni, 24 iunie 2024 23:42 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 00:55

Luka Modric (38 de ani) a trecut de la agonie la extaz într-un singur minut din meciul Croația - Italia. Decarul și căpitanul croaților a ratat un penalty în minutul 54, însă a reușit să deschidă scorul fix la faza următoare de atac a naționalei sale din minutul 55. Trecuseră doar 32 de secunde!

În minutul 52, italianul Davide Frattesi a atins cu mâna mingea în propriul careu, iar după două minute de consultări ale arbitrajului video a fost acordată lovitură de pedeapsă pentru Croația.

Luka Modric, înger și demon în decursul unui singur minut

Luka Modric, de la agonie la extaz în doar 32 de secunde din meciul Croația - Italia / Foto: Cristian Preda (Foto: GSP)
+4 FOTO

Veteranul Modric a încercat să îl învingă, cu un șut puternic, în dreapta sa, pe mult mai tânărul Gianluigi Donnarumma (25 de ani). Goalkeeper-ul lui PSG a ghicit colțul și a reușit să respingă execuția neinspirată din partea lui Modric.

În minutul 55 însă, decarul lui Real Madrid a reușit să își ia revanșa față de conaționalii săi. Donnarumma a scos din nou formidabil la reluarea cu capul din câțiva metri a lui Ante Budimir, însă Modric a fost pe fază și a trimis cu sete, imparabil pentru uriașul din poarta Squadra Azzurra.

La 38 de ani și 289 de zile, Luka Modric a reușit să devină astfel cel mai în vârstă marcator din istoria Campionatelor Europene. Precedentul record i-a aparținut polonezului Ivica Vastic (38 de ani și 257 de zile).

De asemenea, Modric a punctat cel puțin o dată la 4 campionate europene diferite (2008, 2016, 2020 și 2024). Doar Cristiano Ronaldo, fostul său coechipier de la Real Madrid, se poate lăuda că a înscris la 5 turnee finale europene (2004, 2008, 2012, 2016 și 2020).

Luka Modric a ratat din nou un penalty important

Deși s-a făcut remarcat de-a lungul carierei sale și pentru o tehnică foarte bună de șut, Luka Modric a mai ratat de-a lungul timpului penalty-uri cruciale. Inclusiv în actualul sezon al Champions League, Modric a ratat pentru Real Madrid la loteria loviturilor de departajare din „sferturile” Champions League.

„Los Blancos” s-au calificat însă în dauna celor de la Manchester City în semifinale, iar sezonul s-a terminat cu madrilenii câștigând al 15-lea trofeu suprem european din istorie.

Croația - Italia a rămas o amintire dureroasă pentru Luka Modric

În cele din urmă, partida Croația - Italia a rămas una de tristă amintire pentru Luka Modric. În minutul 80, Majer a fost introdus pe teren în locul lui Modric.

Croația s-a văzut egalată de Italia, în minutul 90+8, în urma golului marcat de Zaccagni. Rămasă cu doar două puncte pe locul al treilea în Grupa B, reprezentativa lui Luka Modric este eliminată, într-o proporție de 98%, de la Campionatul European din Germania.

VIDEO Florentino Perez a așezat trofeul Ligii Campionilor, cucerit de Real Madrid, alături de celelalte 14 cupe

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda